SUSZENIE PRZEZ MROŻENIE

SUSZENIE PRZEZ MROŻENIE w programie dietetycznym - Dietetyk Pro

Jeszcze do niedawna żywność liofilizowana kojarzona była ze specjalistycznym zaopatrzeniem himalaistów, żeglarzy, alpinistów czy żołnierzy, a obecnie jest powszechnie znana i znaleźć ją można na półkach większości sklepów. Jakie zalety mają posiłki przygotowane w ten sposób? Zapraszamy do lektury.

Czym jest liofilizacja żywności?

Liofilizacja polega na suszeniu żywności poprzez mrożenie. Woda, która zawarta jest w produkcje przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w parę wodną, z pominięciem stanu ciekłego. Cały proces rozpoczyna się od głębokiego zamrożenia żywności (do temperatur rzędu -40 stopni). Powstały na skutek mrożenia lód następnie podlega sublimacji. Ostatnim etapem jest suszenie żywności w temperaturach 40-50 stopni, dzięki czemu zostaje ona pozbawiona ostatnich cząstek wody. Brzmi skomplikowanie, ale proces liofilizacji wykorzystywany był już przez Indian z plemienia Inków. Odkryli oni tę metodę utrwalania żywności przez przypadek. Zauważyli, że żywność, która została pozostawiona w warunkach, gdzie występowało niskie ciśnienie i temperatura oprócz tego, że zamarza traci też wodę, która w tym procesie odparowuje.

Liofilizowane posiłki

Oficjalnie po raz pierwszy liofilizacja została zastosowana w latach pięćdziesiątych XX wieku na zlecenie rządu USA, który zmierzał do wyprodukowania żywności lekkiej wagowo i bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla astronautów i wojska. Na chwilę obecną liofilizowane posiłki wykorzystywane są m.in. przez osoby uprawiające sporty ekstremalne, takie jak wspinaczka górska czy długie rejsy dookoła świata oraz przez tych, którzy cenią sobie wygodę. Dlaczego? Ponieważ taka żywność jest łatwa w przygotowaniu i przechowywaniu, ma długą datę ważności oraz jest pełnowartościowa.

 

Zalety

1. Skład

Posiłki liofilizowane z wyglądu przypominają nieco dania instant. Podobny jest także sposób przygotowania: wystarczy zalać je wodą i chwilę odczekać. Jednak są to jedyne podobieństwa, co można zauważyć analizując na przykład ich skład.

Skład dania liofilizowanego- makaron z sosem bolognese: podgotowany makaron 64% (gluten), suszone mięso wołowe 16,2% (jaja, mleko), pomidory 11,2%, tłuszcz (mleko), sól, przyprawy.

Skład dania typu instant- zupa błyskawiczna: kluski (92,1%): mąka pszenna, tłuszcz palmowy, tapioka, sól, skrobia modyfikowana, cukier, stabilizatory: trifosforany, guma guar; substancje spulchniające: węglany potasu, węglany sodu; kurkuma, dodatki smakowe (7,9%): rafinowany olej palmowy, sól, cukier, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, guanylan disodowy, inozynian disodowy; suszone warzywa (9%): marchew, szczypior, kolendra; curry w proszku (6%): kurkuma, anyż, goździk, nasiona kolendry, cynamon; pieprz, czosnek, chili (1%), trawa cytrynowa, aromat (orzeszki ziemne), barwnik: karoteny, przeciwutleniacz: E 306.

Pierwsza opcja jest pełnowartościowym daniem obiadowym, a nie zbiorem pustych kalorii, które oferują popularne gorące kubki lub zupki chińskie. Po procesie liofilizacji żywność nadal zawiera ten sam zestaw białek, tłuszczu, węglowodanów oraz witamin, składników mineralnych i substancji biologicznie czynnych co produkt wyjściowy.

2. Waga

Produkty liofilizowane nie zajmują dużo miejsca i nie są ciężkie, łatwo można je zabrać na wycieczkę czy do pracy.

3. Data ważności

Mimo, że produkty liofilizowane nie zawierają środków konserwujących to mogą być przechowywane przez długi czas, nawet do kilkunastu lat! Jedzenie zachowuje świeżość przez wiele miesięcy, ponieważ całkowite odparowanie wody uniemożliwia rozwój bakterii, pleśni i grzybów. 

4. Łatwe w przygotowaniu

Każde danie wystarczy zalać odpowiednią, wskazaną na opakowaniu ilością wody, dokładnie wymieszać, odstawić na kilkanaście minut. Po tym czasie można zabrać się do konsumowania! 

5. Przechowywanie

Żywność liofilizowana nie wymaga przechowywania w lodówce, może leżeć w warunkach pokojowych.

 

Posiłki liofilizowane z pewnością są dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach lecz ich cena jest stosunkowo wysoka. Jednodaniowy obiad to koszt około 20 zł, co dla wielu osób może stanowić przeszkodę. Warto jednak je wypróbować wybierając się np. na długą wycieczkę. Mają wiele zalet, a ciekawostką jest to, że w trakcie liofilizacji usuwane są rakotwórcze azotyny! Warto jednak pamiętać, że po taką żywność należy sięgać w szczególnych sytuacjach, nie powinna ona całkowicie zawładnąć codziennym menu.  

 

Foto: Freepik.com

Wróć do artykułów dietetycznych - Dietetyk ProPowrót do listy artykułów