PIĘKNA OPALENIZNA A DIETA


Opalenizna to w dzisiejszych czasach oznaka zdrowia i urody. Niestety promienie słoneczne jednocześnie przyspieszają proces starzenia się skóry poprzez zakłócenie mikrocyrkulacji, co nieuchronnie prowadzi do produkcji wolnych rodników. Słońce zwiększa także ryzyko powstawania raka skóry. Promienie słoneczne wpływają również na nasilenie trądziku i opryszczki.

Słońce pobudza działanie hormonów, m.in. serotoniny, która wprawia w dobry nastrój i świetny humor, syntetyzuje witaminę D, która jest niezbędna do zachowania zdrowych i mocnych kości i przyswajania wapnia.

Skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu są: poparzenia, udar słoneczny,  przebarwienia skóry oraz opuchlizna. Nie należy zapominać więc o stosowaniu dodatkowych środków ochronnych przed promieniami UVA i UVB, jak: kremy, mleczka, czy oliwki z filtrami UV. Ważne jest by były one dopasowane do fototypu danej osoby.

FOTOTYP I: włosy: jasny blond, rude, skóra: jasna, piegowata, ze skłonnością do poparzeń, nieopalona (Filtr UV 25 i więcej).
FOTOTYP II: włosy blond, skóra jasna,możliwe piegi, niekiedy poparzona, mało opalona (Filtr UV 16 - 24).
FOTOTYP III: włosy: szatyn do brąz, skóra jasna, piegowata, niekiedy poparzona, średnio opalona (Filtr UV 10 -15).   
FOTOTYP IV: włosy: brąz - czarne, skóra jasna  bez piegów, rzadko poparzona, opalona (Filtr UV 5-9).
FOTOTYP V: włosy: brąz - czarne, skóra oliwkowa, bez skłonności do oparzeń, dobrze opalona (Filtr UV 2-4).
FOTOTYP VI: włosy: brąz – czarne, skóra czarna, nigdy niepoparzona (Filtr UV 2).

Oparzenie słoneczne gdy wystąpi należy złagodzić biorąc zimną kąpiel, zastosować okłady z lodu, posmarować poparzone miejsca mleczkiem po opalaniu z aloesem lub panthenolem, gdyż te przyspieszają gojenie i złagodzą ból.

Objawami udaru słonecznego są: temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza, gorąca i sucha skóra, szybki oddech i tetno oraz uczucie zamroczenia, a nawet utrata przytomności, czy drgawki. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, a ponadto: umieścić poszkodowanego w cieniu, w jak najchłodniejszym miejscu, położyć zimny okład na czoło, skierować na osobę z udarem strumień zimnego powietrza.
   
Jeżeli ktoś wybiera opalanie w solarium to musi pamietać o tym, że nie jest to bezpieczny sposób na uzyskanie złocistej opalenizny.Sztuczne opalanie nie sprzyja syntezie witaminy D, skóra staje się wysuszona i mało elastyczna, bo uszkodzone zostają włókna kolagenu i elastyny, co w konsekwencji prowadzić może do raka skóry. Szczególnie narażone są osoby o jasnej skórze. Kobiety w ciąży i osoby z problemami z krążeniem powiiny bezwzględnie solarium unikać.

Aby opalenizna miała piekny kolor i długo utrzymywała się kolor należy już kilka tygodni przed planowanym opalaniem zacząć specjalnie pielęgnować skórę.

Podstawą diety powinny stać się świeże warzywa i owoce. Zawarte w nich witaminy: A, C i E są naturalnymi przeciwutleniaczami chroniącymi przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Witaminy przygotowują skórę na kontakt z promieniami słonecznymi, uodporniają ją na poparzenia i wydłużą czas bezpiecznego opalania.

Witamina C rozjaśnia i zapobiega przebarwieniom skóry. Najwięcej znajdziemy jej w warzywach i owocach:  czarnych porzeczkach, natce pietruszki, czerwonej papryce, kalafiorze, kapuście czy owocach cytrusowych.

Witaminy A i E odpowiadają natomiast za odbudowę naskórka, co pozwala na utrzymanie  trwałej opalenizny przez długi czas . Dlatego dieta powinna być bogata również w: masło, jajka, oliwę, tran, orzechy, awokado oraz brokuły. Tłuszcz jest niezbędny w diecie, bo bez niego organizm nie przyswoi witamin A, D oraz E.

Wystarczy do codziennego menu włączyć odpowiednie produkty, by wspomóc ochronę skóry i latem cieszyć się piękną opalenizną.

Jędrnosć i sprężystość opalonej skóry pomagają utrzymać minerały: cynk, miedź, selen i mangan. Ich źródła doszukiwać się można w owocach morza, mięsie indyka, kiełkach, migdałach, czosnku, sardynkach i zielonej herbacie. Włączenie do codziennej diety produktów bogatych w beta-karoten, przyspieszy opalanie i pomoże w osiągnięciu pięknego, naturalnego koloru. Ważne jest więc by spozywać: marchewki, pomidory, morele, szparagi, czy szpinak.

Czas bezpiecznego opalania można przedłużyć jedząc pomidory. Przede wszystkim należy spożywać: soki, przeciery, pasty. W pomidorach poddanych obróbce termicznej zawarty jest likopen (dużo więcej niż w surowych pomidorach), który działa jak filtr słoneczny – nie dopuszcza szkodliwych promieni, przepuszczając tylko te, które odpowiadają za zmianę koloru skóry.
Zagrożeniem wynikającym z długotrwałego poddawania się kapielom słonecznym są nowotwory skóry. Póki co nie ma skutecznej metody, która wyeliminuje prawdopodobieństwo powstawania raka.  Jednak aby wzmocnić organizm, powinniśmy jak najczęściej jeść brokuły, które skutecznie obniżają poziom ryzyka zachorowań na nowotwory nawet do 60%.



Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności