DIETA DASH


Dieta Dash została opracowana przez amerykańskich naukowców z instytutu US National Institutes of Health na początku 1990 roku. Jej głównym założeniem jest spożywanie produktów, które mogą obniżyć nadciśnienie bez stosowania leków, a to z kolei może uchronić przed rozwojem chorób serca, niewydolnością, niektórymi nowotworami, kamieniami nerkowymi, udarem oraz cukrzycą. Z przeprowadzonych badań wynika również, że jest skutecznym sposobem na utratę masy ciała. Dodatkowo ze względu na częste spożywanie nabiału wzmacnia kości i chroni przed osteoporozą.Dash to tak naprawdę nie dieta tylko zrównoważony plan odżywiania, który charakteryzuje niska zawartość soli, tłuszczów nasyconych, przetworzonej i smażonej żywności. Jest bogaty w owoce, warzywa, produkty beztłuszczowe, przetwory mleczne, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, orzechy, nasiona. W tej diecie znacząco ogranicza się ilość spożywanego czerwonego mięsa, słodyczy, cukru, a wybiera produkty bogate w potas, magnez, wapń, białko oraz błonnik. Ważne jest jednak, że w diecie dash nie ma ograniczeń ani zakazów. Istotne jest racjonalnie podejście do wyboru produktów oraz zachowanie przy tym umiaru. Dziennie zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych od 6 do 8 porcji , 5-6 porcji warzyw i owoców, 2-3 porcje nabiału, chude mięso, drób oraz ryby 2-3 porcje każdego dnia, zdrowe tłuszcze i oleje w 2 porcjach, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy od 4 do 6 porcji tygodniowo. Są to zalecenia dla diety na poziomie 2 tys. kalorii. W diecie dash ważne jest ograniczenie alkoholu, który przyczynia się do wysokiego ciśnienia. Zaleca się zastąpienie soli cennymi przyprawami. Badania potwierdzają, że większość z nas średnio potrzebuje ok. 2 tygodni aby całkowicie odzwyczaić się od solenia i poczuć wartościowy smak potraw pozbawiony sodu. 


Zalety

Największa zaletą diety dash jest zmiana nawyków żywieniowych oraz spożywanie pełnowartościowych i zdrowych produktów. Pod względem zdrowotnym – chroni przed zachorowaniem na przewlekłe choroby, a z przeprowadzonych badań wynika, że stosowanie diety dash przez 2 tygodnie ma wpływ na obniżenie nadciśnienia i stabilizację poziomu cholesterolu. Kolejny plus to fakt, że dietę mogą stosować wszyscy bez względu na wieku. Pierwotnie dieta została opracowana w celu leczenia nadciśnienia, ale z przeprowadzonych badań wynika, że dieta dash jest również skuteczna w walce z tkanką tłuszczową ze względu na dużą obecność warzyw i owoców w diecie – i pomimo że nie jest to jej główne założenie o zrzuceniu dodatkowych kilogramów mówi się jako „skutku ubocznym” diety. Atutem diety jest różnorodność wyboru oraz swoboda, brak sztywnych godzin posiłków czy gotowych potraw, które mogą wprowadzać pewne ograniczenia. Najważniejsze jest, aby dostosować się zaleceń i wybierać produkty z polecanych grup. W Stanach o diecie dash mówi się, że jest to amerykańska wersja diety śródziemnomorskiej. 


Wady 

Stosowanie diety dash nie wiąże się z problemami zdrowotnymi, jest prawidłowo zbilansowana i dostarcza do organizmu cenne wartości: minerały, witaminy, przeciwutleniacze, jest źródłem zdrowych tłuszczy oraz błonnika. Ważna jest dokładna analiza etykiet produktów w celu pozyskania informacji odnośnie zawartości sodu – co dla niektórych może okazać się wadą. Przy diecie dash utrudnione może być również jedzenie w restauracjach, ponieważ większość serwowanych dań zawiera spore ilości soli i niezdrowego tłuszczu.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności