DIETA MONTIGNACA


Michael Montignac to specjalista w dziedzinie dietetyki, którego książki przetłumaczono na 25 języków w 42 różnych krajach w rekordowym nakładzie 16 milionów egzemplarzy.Przez ostatnie 15 lat autor udowadnia, że przybieranie na wadze nie ma nic wspólnego z kaloriami.
Dieta Montignaca (dieta MM) to nie tyle dieta, co zmiana sposobu odżywiania. Montignac pokazuje, że nadwagę czy otyłość wywołuje wysoki poziom cukru we krwi przez spożywanie produktów wysokowęglowodanowych. Już w latach 80. zaproponował on wykorzystanie koncepcji współczynnika indeksu glikemicznego (IG) dla osób odchudzających się, a nie tylko dla cukrzyków, jak to było dotychczas.
Jego badania wykazały, że stosując produkty o niskim IG w codziennej diecie zapobiegamy takim chorobom jak: cukrzyca, otyłość czy choroby układu krążenia.

Zalety
Skuteczność metody została potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w ostatniej dekadzie w wielu instytutach żywności i żywienia na całym świecie.
Założenia diety są korzystne dla zdrowia, gdyż eliminują spożywanie słodzonych napojów, produktów zbożowych z pełnego ziarna oraz ograniczają spożycie towarów zawierających duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych na korzyść jedno i wielonienasyconych. Dieta Montignaca nakazuje spożywanie posiłków o regularnych porach, bogata jest w błonnik,a na skutek utrzymywania stałego poziomu cukru we krwi zapobiega napadom „wilczego głodu” i zmniejsza chęć na słodycze. Poprzez długotrwałą, a wręcz stałą zmianę sposobu odżywiania zapobiega powstawaniu efektu jo-jo.

Wady
Założenia diety nie odbiegają od typowych zaleceń dietetyków. Stąd dieta MM nie ma wielu wad.
Dieta Montignaca w swoich założeniach zakazuje łączenia pewnych grup produktów, przez co poszczególne składniki pokarmowe nie są równomiernie rozłożone na główne posiłki (śniadania, obiady, kolacje) w ciągu dnia.
W diecie MM nie zalecane jest liczenie kalorii, gdyż często nie mają one swojego odbicia w wartościach współczynnika IG. Brak kontroli nad energią dostarczaną z potrawą może doprowadzić do nadmiernego spożycia kalorii i nadwagi.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności