FAKTY I MITY ODŻYWIANIA cz. 1


1. Produkty razowe i pełnoziarniste niczym się nie różnią, prawda czy fałsz?

Tych nazw używamy, mając na myśli ciemne, zdrowe pieczywo czy makaron. Różnica jest, choć niewielka. Zarówno jedno, jak i drugie określenie oznacza zdrowe, pełne witamin jedzenie. Chleb pełnoziarnisty zawiera o połowę więcej błonnika i wartości odżywczych od razowego i nawet cztery razy więcej od zwykłego pieczywa pszennego. Warto zwracać uwagę na opakowania, gdyż każdy rodzaj mąki ma swoje oznaczenie. Przykładowe oznaczenie mąk:

mąka tortowa typ 450

mąka poznańska, mąka wrocławska, mąka krupczatka typ 500

mąka luksusowa typ 550

mąka żytnia chlebowa typ 720

mąka pszenna chlebowa typ 850

mąka graham typ 1850

mąka razowa typ 2000

mąka pełnego przemiału typ 3000

Im wyższa liczba, tym lepiej dla nas, bo więcej w niej zmielonych osłonek ziaren, czyli źródła najbardziej wartościowych składników.

2. Grupa krwi decyduje o tym, co powinniśmy jeść, prawda czy fałsz?

 Składniki pożywienia wchodzą w konflikt z antygenami, które zależą od grupy krwi. Wywołują reakcję układu odpornościowego, a w konsekwencji np. alergie.
Nie ma naukowych dowodów, że to działa. Stosowanie tej diety krótko, do kilku tygodni, nie jest oczywiście niebezpieczne. Możemy nawet schudnąć, bo mając mniejszy wybór produktów, rzadziej sięgamy po jedzenie. Natomiast wykluczenie z jadłospisu całej grupy produktów, np. mięsa, roślin strączkowych czy nabiału, może przyczynić się np. do anemii, czy osteoporozy.

 3. Cukier brązowy jest lepszy niż cukier biały, prawda czy fałsz?

Białe kryształki cukru odpowiadają za otyłość, cukrzycę i próchnicę. Dlatego lepiej kupić cukier brązowy, bo jest korzystniejszy dla zdrowia, prawda czy fałsz?
Rzeczywiście tak jest, jeśli wybierzemy najbardziej wartościowy cukier brązowy, czyli trzcinowy nierafinowany. Jest on nieoczyszczony m. in. z odżywczej melasy. Zawiera też niewielkie ilości żelaza, wapnia, magnezu, miedzi oraz witamin z grupy B. Niestety w sklepach możemy tez znaleźć brązowy cukier, który jest zwykłym rafinowanym cukrem z dodatkiem brązowego karmelu. W tej sytuacji nic nie zyskujemy, a na pewno przepłacamy. Prawdziwy cukier trzcinowy nierafinowany powinien być lepki, na prawo się sklejać. Idealnie sypkie kryształki muszą budzić podejrzenia. Czy jest lepszy dla figury? Ma trochę mniej kalorii niż zwykły cukier, ale jest tez mniej słodki w smaku. Dlatego by nie utyć, nie należy go używać więcej niż tego białego.

4. Jajka podnoszą poziom cholesterolu, prawda czy fałsz?

Nadal często nazywane są bombą cholesterolową. Podobno są dla żył groźniejsze niż boczek czy smalec, prawda czy fałsz?
Przeciętnej wartości żółtko jaja zawiera aż 210 mg cholesterolu, czyli ok. 80% dziennego zapotrzebowania. A to znaczy, że przy dwóch sztukach poważnie wykraczamy poza normę. Nie ma jednak powodów do obaw. W ostatnich latach udowodniono, że cholesterol z jaj nie szkodzi układowi krążenia. Dlaczego? Bo żółtko zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz odpowiednią ilość fosfolipidów, które „unieszkodliwiają” cholesterol. Zjedzenie nawet 2 - 3 jaj dziennie nie powoduje u zdrowego człowieka wzrostu poziomu tej substancji. Prawdziwym zagrożeniem jest mięso: wędliny z widocznym tłuszczem, podroby oraz masło czy tłusta śmietana.



Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności