FAKTY I MITY ODŻYWIANIA cz. 2


5. Tylko woda dobrze nawadnia organizm.

Woda jest w każdej komórce. Dlatego tylko ona dobrze nawilża organizm. Musimy jej więc wypijać około dwóch litrów dziennie, prawda czy fałsz?

Picie niegazowanej wody jest dobrym sposobem na nawodnienie organizmu. Szczególnie gdy popija się ją przez cały dzień, w niewielkich ilościach, ale często. Nie musisz się jednak przejmować, jeśli nie przepadasz za smakiem wody. W codziennej diecie liczą się również lekkie zupy, chude mleko, napary ziołowe i owocowe, niesłodzona kawa i słaba herbata. Ich najważniejszym składnikiem jest woda i bez problemu trafia do komórek. Znajdziemy ją też w warzywach i owocach. W dodatku jest bogata w mikroelementy i witaminy w niej rozpuszczalne. Gdy nie trenujemy intensywnie i nie gorączkujemy, w zupełności wystarczy nam sześć szklanek płynów dziennie. Pamiętajmy jednak, że każdy kubek mocnej kawy i herbaty, które działają moczopędnie i błyskawicznie „uciekają” z organizmu, liczymy jako połowę porcji.

 

6. Warto od czasu do czas oczyścić organizm z toksyn.

Dwu-, trzy-dniowa głodówka, czy np. dieta sokowa pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Są one poważnym zagrożeniem, dlatego takie odtruwanie może być dla nas korzystne, prawda, czy fałsz?

Lekarze nie polecają głodówek, drastycznych metod oczyszczania, np. hydrokolonoterapii, czy monodiet. Nie ma dowodów na to, że jedzenie przez jakiś czas wyłącznie jabłek jest nam absolutnie potrzebne. Od czasu do czasu warto jednak zafundować sobie wzmacniającą kurację ziołami. Zwiększają pocenie, działają moczopędnie i usprawniają pracę jelit, co dobrze wpływa na samopoczucie. Nadają się do tego m. in. cykoria, skrzyp polny, koniczyna, korzeń mniszka, fiołek trójbarwny, pokrzywa, karczochy, kora brzozy, czy czarnuszka. Parzymy je i pijemy zamiast zwykłej kawy, czy herbaty. Przypływ sił witalnych zapewnia też sauna. Pobyt w cieple jest dobry dla układu krążenia, który łatwiej dostarcza potrzebne składniki do poszczególnych narządów, a jednocześnie wychwytuje i usuwa te szkodliwe. Sauna ma też korzystny wpływ na kondycje skóry, podobnie jak zdrowotne kąpiele. Wskazane jest stosowanie różnego rodzaju solanek, które mają wysokie stężenie jonów magnezu, sodu, wapnia i bromu. Taka kąpiel wzmacnia i oczyszcza skórę, czyli największą barierę dzielącą wnętrze organizmu od otoczenia.

 

7. Lepiej unikać ryb ze względu na zawartą w nich rtęć.

Ryby wcale nie są takie zdrowe, bo pływają w skażonych wodach i jak gąbka chłoną szkodliwe substancje, w tym niebezpieczną rtęć, prawda czy fałsz?

Najwięcej groźnych związków mają duże ryby drapieżne. Te okazy żyją nawet po 30 – 40 lat, więc mogą magazynować dużo toksyn. Lepiej wybierać gatunki żyjące krócej, np. sardynki, śledzie, makrele, dorsze. Ale nawet tak duże drapieżniki, np. halibut czy tuńczyk, nie zaszkodzą, jeśli nie jemy ich codziennie w dużych ilościach. Można bezpiecznie podawać je raz na dwa tygodnie. Ryby mają dużo wartości odżywczych. Są źródłem selenu, magnezu i wapnia. Dostarczają też kwasów omega-3, jodu i witaminy D.

 

 

 

 



Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności