KALKULATOR: BMI (BODY MASS INDEX)

Kalkulator BMI (z ang. Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) jest prostym kalkulatorem dietetycznym działającym na podstawie matematycznego wzoru opracowanego przez belgijskiego matematyka Lamberta Adolphe’a Jacquesa Queteleta w 1830 roku.

Wskażnik BMI może być używany tylko względem osoby dorosłej. Obliczanie prawidłowej masy ciała dziecka do lat 14 powinno się używać tabel centylowych. Kalkulator BMI nie uwzględnia masy mięśniowej pacjenta. Przez to osoba zdrowa, uprawiająca kulturystykę, sport lub ciężką pracę fizyczną oraz przestrzegająca diety, może według formuły BMI błędnie znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka chorób związanych ze złym odżywianiem.

Dzieje się tak przez to, że BMI bierze pod uwagę jedynie masę ciała oraz wzrost, nie przejmując się tkanką mięśniową bądź tłuszczową, uwarunkowaniami genetycznymi, czy rasą.

Mimo tych oczywistych wad, kalkulator BMI w dalszym ciągu wykorzystywany jest przez dietetyków na całym Świecie ze względu na prostotę oraz względną dokładność.

Wzór :

BMI (kg/m2) = masa ciała [kg] / wzrost2 [m2]

Formularz :

  kg
  cm