Ok, zamknij

Kompendium

Nadwaga
-

Mówimy, że ktoś cierpi na nadwagę gdy jego masa ciała przekracza wartości przyjęte za prawidłowe. Spowodowana jest najczęściej nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu w organizmie.

Czytaj więcej
Należna masa ciała
-

Należna masa ciała jest to optymalna wartość masy ciała sprzyjająca osiągnięciu najdłuższego okresu życia. Jest to masa o około 10% mniejsza od prawidłowej, ustalana na podstawie badań statystycznych osób o określonej płci, wieku, wzroście i ewentualnie budowie ciała.

Czytaj więcej
Niedowaga
-

Mówimy, że ktoś cierpi na niedowagę gdy jego wartość masy ciała jest niższa od wartości uznawanej za prawidłową dla osób o danym wzroście, płci i wieku. Zwykle jest spowodowana utrzymującym się ujemnym bilansem energetycznym i może się przyczyniać do rozwoju niektórych chorób.

Czytaj więcej
Niedożywienie
-

Nieożywienie jest zaburzeniem budowy lub funkcji organizmu spowodowanym niedostarczaniem z pożywieniem potrzebnych ilości energii i składników odżywczych.

Czytaj więcej
Nietolerancja laktozy
-

Nietolerancja laktozy: Jest upośledzeniem lub całkowitem brakiem możliwości trawienia cukru mlecznego wskutek wrodzoniej bądź nabytej niezdolności do wytwarzania enzymu laktazy.

Czytaj więcej