PORADNIK: JAK ODPOCZYWAĆ?


Wracamy w piątek do domu i cieszymy się, że możemy złapać chwilę oddechu. Niestety weekend mija bardzo szybko i znów wracamy w wir codziennych obowiązków. Wiele osób bardzo często nie ma pomysłu jak można wykorzystać dwa dni wolnego tak, aby odpocząć i się zrelaksować.W naszym społeczeństwie wiele osób jest nastawionych zadaniowo, a w trakcie weekendu zamiast odpoczywać zajmuje się sprawami związanymi z pracą lub zaległymi obowiązkami. Czy taki sposób funkcjonowania jest zdrowy i korzystny dla naszego organizmu?

Jeśli nasza praca zawodowa wymaga dużego wysiłku intelektualnego, można odpocząć poprzez aktywizację prawej półkuli mózgu – czyli tej odpowiedzialnej za wyobraźnię, zdolności artystyczne, orientację przestrzenną, zdolności muzyczne. Jedną z form wypoczynku może być gorąca kąpiel przy użyciu aromaterapii, która jest sprawdzoną formą relaksu. Dzięki niej uda się przede wszystkim wyciszyć umysł i rozluźnić ciało. 

Innym sposobem na efektywny relaks jest wyjście na spacer do parku, najlepiej w obecności swojego pupila, rodziny lub znajomych. Nawet w mieście można znaleźć miejsce otoczone zielenią, które skutecznie uspokoi i wyciszy nasz organizm. Kontakt z osobami, które lubimy umożliwi nam zapomnienie na chwilę o sprawach zawodowych i pozwoli na czerpanie przyjemności z rozmowy. 

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest wysiłek fizyczny. Warto jest dobrać taką aktywność, która będzie sprawiała nam przyjemność. Na dłuższą metę regularny wysiłek da nam więcej energii i chęci do działania. Pozwala nam też na zapomnienie na chwilę o problemach. Oprócz odpoczynku możemy zyskać także smuklejszą sylwetkę oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Istotne jest również dodanie odrobiny spontaniczności do naszych działań. Nie warto cały czas trzymać się kalendarza, niezaplanowane wcześniej zadania dają nam wiele radości i satysfakcji. 

Wiele osób relaksuje się podczas czytania. Warto sięgnąć po literaturę, która nie ma zbyt wielu nagłych zwrotów akcji i nie buduje dużego napięcia – po to, abyśmy mogli zrelaksować się, a nie odczuwać dodatkowe poruszenie. 

Jednym z istotniejszych sposobów na efektywny wypoczynek jest również... sen. Warto o niego zadbać nie tylko w weekend, ale każdego dnia. Człowiek powinien poświęcić ok. 7-8 godzin na sen.  Wtedy możliwa jest regeneracja naszego ciała oraz konsolidacja wspomnień, myśli i wydarzeń. Podczas snu nasz mózg także pracuje, nieświadomie zachodzą różne procesy myślenia, w tym także podejmowanie decyzji. Lekarze alarmują, że brak snu i ogólne przemęczenie organizmu prowadzi do pogorszenia koncentracji i bardzo często do łapania różnych infekcji.

Najważniejsze jest to, aby każdy z nas dobierał odpoczynek, który relaksuje, odpręża i daje poczucie satysfakcji oraz energię na cały następny tydzień.

 

foto: pinterest.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności