DLACZEGO NIE CZYTAMY ETYKIET?


Według przeprowadzonych badań Instytutu Żywności i Żywienia większość Polaków nie czyta etykiet produktów. Niestety brak tej umiejętności może być powodem poważnych problemów, dlatego od 2011 roku prowadzony jest projekt zwiększający świadomość konsumentów w tym temacie o nazwie „Zachowaj Równowagę”.Głównym celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia oraz zapobieganie nadwadze i otyłości. Współfinansowany jest on przez Fundusz Szwajcarski i ma za zadanie zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju średnia długość życia odbiega od reszty krajów Unii, dlatego działacze programu chcą poprzez edukację i zwiększanie świadomości z zakresu żywienia stopniowo wydłużać ten czas. 

Koordynatorka projektu, Magdalena Siuba-Strzelińska podkreśla, że Polacy czytają wyłącznie skład produktu, natomiast nie zwracają uwagi na tabele wartości odżywczych. W oparciu o badania IŻŻ pani Siuba-Strzelińska zwraca uwagę na fakt, iż powinno się edukować ludzi w jaki sposób i gdzie można odnaleźć zdrowe produkty. Podkreśla, że dobre wcale nie znaczy drogie i wszędzie można kupić wartościowe artykuły.

Materiały edukacyjne projektu rozdawane są w różnych formach: czasami na konferencjach, innym razem wrzucane są do skrzynek pocztowych. Można je także znaleźć w niektórych sklepach spożywczych oraz wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej projektu zachowajrownowage.pl 

To przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że zdrowe odżywianie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. W dużej mierze właśnie dzięki spożywanym przez nas produktom możemy mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zwiększona edukacja społeczeństwa daje duże szanse na zmniejszenie liczby ludzi cierpiących z powodu różnych chorób przewlekłych oraz nadwagi i otyłości. Bardzo ważne jest, aby edukować także dzieci i od najmłodszych lat wyrabiać u nich prawidłowe nawyki żywieniowe.

 

foto: pinterest.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności