PSYCHODIETETYKA - ODCHUDZANIE W GŁOWIE


Odchudzanie to skomplikowane zjawisko, silnie zależne od czynników psychologicznych. Odżywianie człowieka ściśle związane jest z kondycją psychofizyczną, wewnętrznymi emocjami i stresem, środowiskiem w którym się żyje, czy nawet strefą klimatyczną.

Psychodietetyka to nauka zajmująca się wszystkimi psychologicznymi aspektami odżywiania człowieka. Opisuje wielowymiarowość zagadnienia zaburzeń odżywiania wynikającą przede wszystkim z psychologii, medycyny, socjologii i historii. Połączenie informacji z tak wielu dziedzin ma istotne znaczenie, gdyż coraz więcej ludzi boryka się z problemem chorób dietozależnych.

Dlaczego sama dieta nie wystarcza?

Pomimo rozwoju dietetyki, jako dziedziny naukowej, badań z nią związanych oraz wzrostu świadomości społecznej problem przybiera na sile. Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że ok. 1 mld osób dorosłych ma nadwagę, a ok. 300 mln cierpi z powodu otyłości. Każdego dnia ludzie na całym świecie podejmują mniej lub bardziej skuteczne próby odchudzania. Zdecydowana większość osób odchudzających się powraca do swojej poprzedniej wagi albo wręcz „zyskuje” dodatkowe kilogramy. Pokazuje to, jak niski jest poziom wiedzy w zakresie dietetyki i jak niewystarczające są dobre chęci, czy chwilowa motywacja do działania.

Psychodietetyka stanowi swoiste novum na gruncie polskim, choc wcześniej obie dziedziny: psychologia i dietetyka korzystały już wzajemnie ze swych dobrodziejstw. Połączenie obu tych dziedzin w jedną naukę i kompleksowe podejście do tematu stanowiło kwestię czasu.

Obecnie psychodietetyka to nauka poszerzająca kompetencje różnych specjalistów takich jak: dietetyków, psychologów i lekarzy, dlatego mówi się częściej o posiadaniu specjalizacji z tej dziedziny, niż o zawodzie psychodietetyka.

Kim jest psychodietetyk?

Dietetyk ze specjalizacją z psychodietetyki pracuje jako doradca żywieniowy z Pacjentem, wykorzystując swoje przygotowanie psychologiczne, by w pełni dostosowywać zalecenia żywieniowe do potrzeb konkretnego Pacjenta. Znajomość specyfiki różnych zaburzeń odżywiania oraz chorób dietozależnych pozwala psychodietetykowi na sformułowanie zaleceń, pokierowanie przebiegiem kuracji, biorąc jednocześnie pod uwagę m.in.: motywację, dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz pogłębianie poczucia własnej wartości. Wspieranie w wytrwałości i wzmacnianie poczucia skuteczności, pomaga w wypracowaniu zdrowych nawyków, a co ważniejsze minimalizuje ryzyko i dotkliwość porażek. Dotychczasowe badania wskazują, że Pacjenci współpracujący z psychodietetykami, jak i specjalstami różnych dziedzin jednocześnie, osiągają dużo lepsze efekty w odchudzaniu.

Kto powinien skorzystać z porad psychodietetyka?

Z porad psychodietetyka powinna skorzystać każda osoba pragnąca rozpocząć odchudzanie. Dzięki takiej pomocy odchudzanie będzie procesem spokojnym i efektywnym przy zminimalizowanym ryzyku porażki podczas wyrabiania nowych - zdrowych nawyków żywieniowych.

Osobami najczęściej korzystającymi z usług psychodietetyka są zrezygnowani Pacjenci, którzy wielokrotnie próbowali zgubić zbędne kilogramy, oscylujący pomiędzy odchudzaniem, a objadaniem się. Psychodietetyk pomaga wówczas przerwać pasmo niepowodzeń i umożliwia poznanie zdrowego sposobu odżywiania.

 

 Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności