QUINOA - ZŁOTO INKÓW cz.2


Quinoa, podobnie jak gryka i amarantus, należy do rodziny tzw. pseudozbóż, czyli roślin produkujących ziarna bogate w skrobię, lecz nie będących zbożami. Tego rodzaju klasyfikacja z punktu widzenia przyrządzania komosy ryżowej nie ma jednak znaczenia.

Komosę przygotowuje się bardzo podobnie do kasz. A ponieważ jest to warzywo liściaste spokrewnione ze szpinakiem oraz boćwiną, liście quinoa również nadają się do spożycia.

Jak przygotować quinoa żeby była zdatna do spożycia?

Quinoa jest ogólnie dostępna w polskich sklepach. Tak jak w przypadku innych roślin uprawnych, warto wybrać komosę tych marek, które posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego.
Ze względu na dość dużą zawartość tłuszczu w quinoa, ma ona krótszy termin przydatności do spożycia.
Należy ją przechowywać w szczelnym opakowaniu, najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu. W temperaturze ok. -3 stopnie C, jaka panuje w lodówce, komosa wytrzymuje od 3 do 6 miesięcy.
Jeśli chcemy pozbyć się goryczy, wynikającej z pokrycia ziaren komosy saponiną, należy je przed gotowaniem dokładnie wypłukać (podobnie jak ryz do sushi).
Do sitka z drobnymi oczkami wsypujemy ziarna quinoa i przepłukujemy kilkukrotnie pod strumieniem zimnej wody, mieszając cały czas palcami.
Aby wydobyć charakterystyczny, orzechowy smak komosy ryżowej, należy pozostawić nasiona do wyschnięcia i następnie ,zanim przystąpimy do gotowania, prażyć quinoa na suchej patelni przez ok. 5 minut nieprzerwanie mieszając.
Następnie zalewamy komosę wodą w proporcji 2 części wody na 1 część nasion i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ją na małym ogniu przez ok. 15 min, aż quinoa wchłonie całą wodę. Ziarenka powinny stać się lekko szkliste, wręcz przezroczyste, z widocznymi białymi kiełkami.

Quinoa w kuchni ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdza się w roli dodatku do potraw zamiast ryżu czy kasz.
Bardzo dobrze pasuje do produktów z tej samej rodziny - botwinką, czy zielonymi liśćmi szpinaku. Gdy dodamy do komosy owoce, orzechy czy jogurt stanowić może smaczne, pełnowartościowe śniadanie. Quinoa doskonale komponuje się z sałatkami.
Obecnie na rynku dostępna jest także mąka zrobiona w 100 % z komosy ryżowej, dzięki czemu może ona stanowić zdrową podstawę do stworzenia pysznych deserów, ciast, a także makaronów, czy chleba. Aby pozbyć się ciężkiej struktury i „truflowego” posmaku komosy, można zmieszać mąkę quinoa z mąką ryżową lub płatkami owsianymi.
Dzięki tak wielu zastosowaniom kulinarnym quinoa powinna znaleźć się w jadłospisie każdej osoby dbającej o zdrowie.

Poniżej zamieszczamy linki do ciekawych przepisów na wykorzystanie quinoa w codziennej diecie:Komosę przygotowuje się bardzo podobnie do kasz. A ponieważ jest to warzywo liściaste spokrewnione ze szpinakiem oraz boćwiną, liście quinoa również nadają się do spożycia.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności