WITAMINOWE S.O.S. DLA WŁOSÓW


Włosy to jeden z ważniejszych atrybutów każdego z nas. Dzięki fryzurze możemy zmienić swój wygląd albo poprawić samopoczucie. Jednak co zrobić, kiedy włosy zaczynają wypadać? Stosowanie odpowiednich kosmetyków i zewnętrzna pielęgnacja są ważne, ale nie wystarczające, aby zachować odpowiednią kondycję skóry głowy i włosów. Niezbędna jest odpowiednia dieta.



Białko nie tylko na masę

Łodyga włosa wydłuża się codziennie o ok. 3-3,5 mm. Niezbędnym do tego budulcem jest białko, a dokładniej keratyna. Wzmacnia ona włosy, co więcej dodaje im siły i sprężystości. Najważniejsze aminokwasy, które ją tworzą to tryptofan, cysteina oraz metionina. Są one kluczowe dla osiągnięcia silnej mechaniki włosa. Ich niedobór może prowadzić do łamliwości i rozdwojonych końcówek. Niewystarczająca ilość tryptofanu przyczynia się do wystąpienia łysienia plackowatego. Najlepszym źródłem białka dla organizmu jest mięso, owoce morza, ryby ale także warzywa strączkowe i nabiał. 

Witaminy vs. łysienie

Witaminy z grupy B wspomagają odżywianie komórek włosów, jak również ich wzrost. Uczestniczą w wielu procesach metabolicznych zachodzących w skórze, włosach i paznokciach. Ich niedobór przyczynia się do siwienia oraz ogólnego osłabienia mieszków włosowych. Witaminy z grupy B znajdziemy w drożdżach, wołowinie, orzechach, warzywach strączkowych, wątróbce czy szpinaku.

Wśród składników wspomagających włosy znajduje się również witamina A. Dzięki niej włosy są lepiej nawilżone i chronione przed czynnikami atmosferycznymi. Pobudza do wzrostu mieszki włosowe. Jej niedobór skutkuje suchością, łamliwością i rozdwajaniem się włosów. Powoduje też powstawanie zmian skóry głowy. Dostarczyć ją organizmowi można jedząc brokuły, dynię, marchew, morele, natkę pietruszki, pieprz zielony i czerwony, bataty, szpinak, masło, produkty mleczne i wątróbkę.

Kolejnym ważnym elementem diety jest witamina E. Przyśpiesza porost włosów. Polepsza funkcjonowanie układu krwionośnego, dzięki czemu więcej niezbędnych składników dociera do skóry głowy. We współpracy z selenem chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zapobiega ich przesuszaniu się. Znajdziemy ją w jajkach, maśle, orzechach , nasionach roślin oleistych, dyni, zielonych warzywach.

Mikroelementy o makro znaczeniu

Osłabione włosy potrzebują również takich składników jak żelazo i cynk. Niedobór pierwszego z nich powoduje pogorszenie dotlenienia krwi. Ma to wpływ na osłabienie i łamliwość włosów. Lepiej przyswajalne jest żelazo hemowe, którego źródłem są podroby (wątróbka, nerki, serca, ozory). Fe znaleźć można również w czerwonym mięsie sezamie, fasoli, rodzynkach, botwince, buraczkach, natce pietruszki, szpinaku.

Cynk zapobiega przesuszaniu i wypadaniu włosów, a także zapewnia im elastyczność. Wpływa bezpośrednio na tworzenie się keratyny, wchłanianie witaminy A, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Jego niedobór nasila wypadanie włosów. Suplementować go w naturalny sposób można jedząc mięso, wątrobę, rośliny strączkowe, kaszę gryczaną, zboża i orzechy.

Przyjmowane leki, zaburzenia hormonalne, choroby, stres to tylko niektóre z przyczyn osłabionych, zniszczonych, a w efekcie tego wypadających włosów. Jednak niezależnie od powodu odpowiednia dieta powinna być pierwszym krokiem ku pięknym włosom.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności