ABC BIEGACZA


W czerwcu można zauważyć coraz więcej rowerzystów czy biegaczy. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem? Gdzie najlepiej biegać - na świeżym powietrzu czy na bieżni? Specjalnie dla wszystkich zainteresowanych, przygotowaliśmy kilka wskazówek na temat tego bardzo popularnego sportu.Dlaczego bieganie?

Ten rodzaj aktywności fizycznej jest dedykowany praktycznie dla każdego! Biegać można w każdym wieku i nie wymaga to specjalistycznego sprzętu. Istotne w tym sporcie jest odpowiednie przygotowanie. Od czego zacząć? Na początku wyznacz sobie cel: ile razy w tygodniu, w jakich godzinach, w jakim miejscu chcesz biegać? Kolejna ważna kwestia: odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz biegać w samotności czy w towarzystwie? 

Jak się przygotować?

Na początku najważniejszy jest wybór odpowiednich butów oraz stroju do biegania. W tym celu polecamy udać się do specjalistycznego sklepu i dopasować obuwie, które będzie wyłącznie do biegania i uchroni Cię przed kontuzją!

A gdzie najlepiej biegać?

Większość specjalistów mówi, że na świeżym powietrzu. Jednak przed rozpoczęciem biegania sprawdź, jakie nawierzchnie są dostępne w Twojej okolicy. Najlepsze to miękkie i równe boiska. Jeśli mieszkasz w centrum miasta - bez odpowiednich ścieżek dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie parków lub lasów w najbliższej okolicy. 

Pierwszy trening!

Swoją przygodę z bieganiem rozpocznij od 15-20 minutowego spaceru, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. W kolejnych tygodniach stopniowo zwiększ tempo chodzenia, aż zaczniesz biegać. Początki bywają trudne zwłaszcza dla naszego ciała, dlatego nie wymagaj od siebie zbyt dużo i nie przemęczaj się. Nie możesz być zbyt surowy dla samego siebie!

Uwaga: przed każdym bieganiem pamiętaj o rozgrzewce! Dzięki temu nie narazisz się na kontuzję czy urazy. Warto porozciągać wszystkie partie ciała przez około 10-15 minut

Ważne jest również: równoległe trzymanie rąk, bieg na palcach, a także unikanie mocnego uderzenia piętą o podłoże. Istotne jest regularne oddychanie, aby za szybko się nie przemęczyć. Po zakończeniu treningu przejdź do truchtu, żeby uregulować swój puls, a następnie wypij wodę i zjedz pełnowartościowy posiłek. Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu po każdym wysiłku fizycznym. Polecany jest izotonik, najlepiej przygotowany samodzielnie. 

Poniżej kilka inspiracji na domowe izotoniki: 

DOMOWY IZOTONIK

POMARAŃCZOWY IZOTONIK

GREJPFRUTOWY IZOTONIK

ARBUZOWY IZOTONIK

KOKOSOWY IZOTONIK

CYTRYNOWY IZOTONIK

Jak się zmotywować?

Podczas każdej aktywności fizycznej jednym z kluczowych elementów jest motywacja. Jakie są sprawdzone sposoby na zmobilizowanie się do biegania? Przykładem może być zmiana trasy, krótkie sprinty do wyznaczonego celu lub wspólne bieganie z przyjacielem. Jeśli planowałeś trening na świeżym powietrzu, a pogoda się popsuła nie rezygnuj z aktywności! Jest wiele ćwiczeń, które można wykonywać w domu i to niezależnie od pogody. 

Jeśli nie masz pomysłu na to, ile czasu powinieneś biegać, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty - pomocne będą darmowe aplikacje, dzięki którym będziesz monitorować swoje postępy. 

Co daje bieganie?

  • Poprawia samopoczucie i dzięki temu poczujesz się pełen energii.
  • Uczy dyscypliny i samozaparcia.
  • Średnio możesz spalić około 600 kcal/h.
  • Poprawia sylwetkę.
  • Przyspiesza Twoją przemianę materii.
  • Może zapobiegać chorobom serca.

Jesteśmy przekonani, że regularne bieganie na pewno wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie i sylwetkę. Rozpoczęcie  treningu może wydawać się trudne, ale dzięki cierpliwości, samozaparciu i kilku prostym wskazówkom możesz zostać świetnym biegaczem. Nie zwlekaj! Załóż buty i ruszaj w drogę.

 foto: freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności