DIETA DLA SENIORA


Przestrzeganie zasad zbilansowanej diety w każdym wieku jest istotne dla naszego zdrowia, jednak metabolizm wraz z upływem lat zwalnia, zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, natomiast na niektóre składniki mineralne znacznie większe. Dieta bogata w kwasy omega 3, witaminy z grupy B czy antyoksydanty może ochronić organizm seniorów przed przewlekłymi chorobami. Jakie są zalecenia i co warto wprowadzić do codziennego jadłospisu? Poniżej kilka najważniejszych zasad, które należy uwzględnić podczas układania diety dla osób starszych.Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia z uwagi na coraz większą liczbę osób starszych w naszym społeczeństwie, oprócz Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, opracowali zalecenia dla osób w starszym wieku.

Styl życia ma diametralny wpływ na procesy starzenia się, dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na samopoczucie. Zaleca się tygodniowo 150 minut np. gimnastyki, pływania, spacerów. Uwaga: należy dobrać taką dyscyplinę, aby uwzględnić wszystkie możliwości ruchowe seniora!

 Więcej wody

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Z wiekiem coraz mniej odczuwa się pragnienie i seniorzy zazwyczaj zapominają o piciu wody. Ze względu na to, zaleca się wypijać około 2 litry wody dziennie. Dodatkowo zgodnie z zaleceniami, dwie porcje warzyw można zastąpić sokami.  

Warzywa i owoce opóźniają procesy starzenia!

W odpowiedniej diecie dla starszych osób, na pierwszym miejscu są owoce i warzywa bogate w antyoksydanty, witaminy A,C,E, które powinny stanowić połowę każdego posiłku. Szpinak, jarmuż, a także awokado dzięki właściwościom antyoksydacyjnym opóźniają procesy starzenia i chronią tkanki przed różnego typu uszkodzeniami. Natomiast borówki poprawiają wygląd skóry oraz pozytywnie wpływają na pamięć. 

Kolejna bardzo ważna grupa produktów, bogata w witaminy z grupy B to: pełnoziarnisty makaron, ryż i pieczywo. 

Nabiał również powinien znaleźć się w codziennej diecie zwłaszcza, jogurty, maślanki czy kefiry.

Zazwyczaj potrawy osób starszych są mięsne i mocno przyprawione, dlatego zaleca się wprowadzenie do codziennej diety: chudego mięsa, ryb, nasion strączkowych i jaj. Warto zastąpić tłuszcze zwierzęce olejami roślinnymi, a sól zamienić na zioła!

 Jakie tłuszcze wybrać? Kilka cennych wskazówek znajduje się w poniższych artykułach: 

NIE UNIKAJ TŁUSZCZY, TYLKO MĄDRZE WYBIERAJ!

ŁOSOŚ: DOBRE ŹRóDŁO KWASóW OMEGA

NIEPOWTARZALNE AWOKADO

 Zdrowy styl życia a  choroba Alzheimera

Wiele badań potwierdza, że kilka zmian w codziennym stylu życia mogą zmniejszyć zachorowalność na chorobę Alzheimera i demencję. Do najważniejszych należy wyeliminowanie z diety alkoholu, cukru, soli oraz nasyconych kwasów  tłuszczowych. 

Przy okazji przypominamy, że  seniorzy powinni codziennie suplementować witaminę D (2000 j.m./dobę).

 Życie towarzyskie osób starszych

Kolejna ważna kwestia, która ma znaczący wpływ na samopoczucie seniorów to - aktywność społeczna. Niestety, ale ludzie starsi są zazwyczaj samotni, co oznacza, że częściej chorują na demencję czy Alzheimera. Dlatego bardzo ważne jest, aby seniorzy czynnie brali udział w akcjach społecznych czy wspólnych spotkaniach z przyjaciółmi. W dużych miastach coraz więcej powstaje organizacji, które organizują warsztaty, gdzie młodzi wolontariusze uczą np. jak poruszać się w internecie. 

 Ogólne zasady diety seniora!

Osoby starsze powinny spożywać posiłki co 2-3 godziny i to w mniejszych porcjach. Wraz z wiekiem mogą wystąpić problemy z przełykaniem, dlatego zaleca się rozdrobnienie posiłków. Dobrym rozwiązaniem mogą być koktajle.

Poniżej kilka przepisów: 

KOKTAJL Z KIWI I BANANA

KOKTAJL Z MIGDAŁAMI

KOKTAJL Z BURAKA I MARCHEWKI

KOKTAJL ORZECHOWY

Znając podstawowe zasady żywienia dla seniorów, łatwiej jest ułożyć zbilansowaną dietę. Przy planowaniu jadłospisu należy uwzględnić także choroby, alergie, nietolerancje pokarmowe oraz przyjmowane leki. 

 foto: freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności