LIKOPEN I B-KAROTEN - DUET DO ZADAŃ SPECJALNYCH


Malinowe, czereśniowe, śliwkowe czy koktajlowe – pomidory, ich wpływ na zdrowie trudno przecenić. Zawierają pokłady likopenu i beta karotenu, które pomagają uchronić się przed nowotworami.

Z utęsknieniem czekamy na sezon pomidorowy w Polsce. Wtedy też królują na naszych stołach. Warto je jeść nawet codziennie. Najcenniejsze substancje zawarte są w tych najbardziej dojrzałych, intensywnie wybarwionych.

 

Pomidory zawierają wiele niezbędnych składników: soli mineralnych, witamin z grupy B, witaminy C, E, żelaza, potasu i błonnika pokarmowego.

 

Jednocześnie są źródłem b-karotenu – prowitaminy wit. A. Organizm ludzki, zgodnie z własnym zapotrzebowaniem, przekształca dzięki wątrobie b-karoten w witaminę A .

B-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed wolnymi rodnikami i zapobiega przed połączeniem się wolnych rodników z substancjami znajdującymi się w komórkach.

 

Innym cennym składnikiem pomidorów jest likopen. To właśnie likopen zapewnia pomidorom ich wspaniałą barwę. Ma on dwukrotnie silniejsze działanie przeciwutleniające niż b-karoten.

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że  mężczyźni spożywający 10 porcji pomidorów w tygodniu są o 45% mniej narażeni na ryzyko raka prostaty, a osoby, które spożywają 7 porcji pomidorów tygodniowo  są o 60% miej narażone na ryzyko raka żołądka i jelita grubego.

Naukowcy z Izraela odkryli, że likopen hamuje również rozwój raka szyjki macicy, piersi oraz płuc.

Co więcej, pomidory chronią skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV i tym samym zapobiegają nowotworom skóry.

 

Jakie pomidory najlepiej wybrać?

 

Te przetworzone: soki, przeciery, zupy pomidorowe, sosy, ketchup, czy pomidory suszone zawierają dużo więcej likopenu niż świeże.

 

Zarówno b-karoten, jak i likopen są najlepiej wchłaniane przez organizm wraz z tłuszczem. Dobrze jest więc spożywać pomidory np. z oliwą z oliwek. 

 

Pamiętajmy jednak, że cenną witaminę C obecną w pomidorach tracimy po poddaniu tych warzyw obróbce cieplnej. Pomidorów nie należy łączyć ze świeżym ogórkiem, gdyż obecny w ogórkach enzym askorbinaza rozkłada witaminę C w pomidorach. Należy ją wówczas uzupełnić spożywając inne warzywa lub owoce.

 

 

Pomidor jest idealnym uzupełnieniem każdej diety, w tym odchudzającej. 1 średniej wielkości pomidor zawiera zaledwie 20 kcal.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności