WAKACJE SENIORA


Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i podróżowania. Każdy z Nas potrzebuje chwili przerwy od codziennej rutyny, także seniorzy. Zmiana otoczenia, wyjazd do nowych miejsc lub odwiedzenie tych, które przywołują miłe wspomnienia może wpłynąć pozytywnie na ich zdrowie i samopoczucie. O czym warto pamiętać przed wyjazdem? Gdzie wyjechać i jak spędzać czas na miejscu? Zapraszamy do lektury.Cel podróży

Istnieje wiele opcji wakacyjnych wyjazdów. Może być to np. jedno lub kilkudniowa wycieczka i zwiedzanie lokalnych atrakcji czy wyprawa w góry lub nad morze, w słoneczne miejsce. Wiele biur podróży organizuje letnie wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych oraz sanatoriów. Łączą one ze sobą elementy wypoczynku, lecznictwa oraz rehabilitacji. Wszystko zależy od stanu zdrowia seniora, ale także od jego upodobań i oczekiwań.  Należy pamiętać, że organizm osoby starszej jest znacznie bardziej podatny na zmiany klimatu. Wysokie temperatury i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia seniora. O zagrożeniach związanych z długotrwałym przebywaniem na słońcu przeczytacie w tym artykule:NIE IGRAJ ZE SŁOŃCEM.

Wybierając docelowe miejsce, warto zasięgnąć o nim informacji w internecie, broszurach turystycznych lub od znajomych czy rodziny, którzy byli już w danym miejscu. Wiele hoteli zapewnia dostępne łazienki z poręczami, dostosowaną do potrzeb osób starszych kabiną prysznicową lub wanną i antypoślizgową powierzchnią. Lokalizacja hotelu to kolejny istotny czynnik składający się na wybór miejsca. Pokonanie długiej drogi do plaży, sklepu czy restauracji dla wielu osób może być dużą przeszkodą. Ważny jest także czas podróży do miejsca docelowego. Kilkugodzinna droga może okazać się męcząca dla seniora.

Samolot, pociąg czy samochód?

Wybierając środek transportu ważne jest, aby był dostosowany do sprawności i stanu zdrowia seniora. Jeśli będzie to samolot, warto skonsultować się z wybranymi liniami lotniczymi i dowiedzieć się jakie posiadają udogodnienia dla osób starszych, które mogą pomóc w podróży i ułatwić proces odprawy czy wsiadania i wysiadania z samolotu. Przed lotem należy dobrze się przygotować żeby uniknąć stresujących sytuacji. Jeśli jest to pierwsza podróż samolotem, powinno się zadbać o to, by ktoś doświadczony opowiedział o poszczególnych krokach lub towarzyszył na lotnisku, aby osoba starsza czuła się bardziej swobodnie. Dobrze jest zarezerwować miejsca z przodu samolotu, tak by uniknąć przeciskania się przez tłum ludzi i przechodzenia przez wąskie przejścia. Jeśli senior cierpi na chorobę lokomocyjną najlepszym wyborem będzie miejsce przy oknie i wpatrywanie się w horyzont. Przyda się także ciepłe okrycie, ponieważ w samolocie podczas lotu jest chłodno. 

Podróż pociągiem może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Siedząc wygodnie w fotelu można obserwować krajobraz, ponadto istnieją specjalne programy dla seniorów ułatwiające i zachęcające do podróżowania pociągiem. 

Jeśli decyzja padnie na podróż samochodem, ważne aby robić częste przerwy w jeździe. Jest to czas na rozprostowanie nóg i odpoczynek dla oczu. Warto wykonać kilka skłonów czy przysiadów. Jeśli starszy człowiek nie czuje się pewnie za kierownicą, odczuwa zdenerwowanie na myśl o nadchodzącej jeździe, dla bezpieczeństwa powinien wybrać inny środek transportu, który pozwoli na pełne odprężenie i odpoczynek.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Podróż należy zaplanować tak, aby dotrzeć na miejsce przed zachodem słońca. To sprawi, że przenoszenie bagażu i dotarcie do miejsca zakwaterowania stanie się mniej uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie lista rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać. Przydatne może okazać się sprawdzenie przewidywanej pogody, które pozwoli na zabranie odpowiednich ubrań. Nie wolno zapomnieć zabrać ze sobą wszystkich leków, które senior przyjmuje, a także tych przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Koniecznie należy upewnić się, że zapas wystarczy na całą podróż. Najlepiej zapakować je w specjalne pojemniki na tabletki, które pozwalają wydzielić ilość na poszczególne dni. Nie wskazane jest zapełnianie całej walizki, aż po brzegi! Przyda się trochę miejsca na pamiątki dla najbliższych, tak aby bagaż w drodze powrotnej nie powiększył się o kolejną torbę. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest odpowiednie ubezpieczenie. Starsza osoba musi zapewnioną pomoc medyczną w momencie wypadku lub jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych. 

Jak spędzać czas?

Wyjeżdżając w nieznane miejsce warto sprawdzić jakie atrakcje oferuje hotel i okolica. Jeśli jest to zorganizowany wyjazd dla seniorów czas będzie szczegółowo zaplanowany. W innej sytuacji osoby starsze powinny wybierać zajęcia dostosowane do swoich możliwości i stanu zdrowia. Dobrym pomysłem będą spacery, wyjścia do pobliskiego kina, teatru czy restauracji, wycieczki autokarem lub statkiem. Dużą przyjemnością będzie także odpoczynek przy muzyce lub ulubionej książce.

Co z dietą?

Myśląc o odżywianiu seniora podczas wakacji, warto stosować się do zasad, o których pisaliśmy tutaj:DIETA DLA SENIORA. Wakacyjny wyjazd kusi spróbowaniem lokalnych posiłków i napojów. Należy jednak podchodzić do tego racjonalnie, aby uniknąć wielu dolegliwości pokarmowych, których pierwszym objawem mogą być np. zaparcia, zgaga czy niestrawność. 

Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że wakacyjna podróż seniora będzie miłą odskocznią od codzienności, którą z przyjemnością będą wspominać. 

Foto: freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności