NAWODNIJ SIĘ!
Święta, święta i po świętach! Zapewne był to czas, któremu towarzyszyły rozmowy, uśmiechy, spotkania z rodziną i… dużo jedzenia. Często po tym magicznym okresie pojawia się wrażenie, że przybyło nam wiele dodatkowych kilogramów. Z reguły jest to efekt zatrzymania wody w organizmie. Nie pomaga temu fakt, że zimą często zapominamy o prawidłowym nawadnianiu i przyjmujemy za mało płynów. W dzisiejszym artykule podajemy kilka sposobów na nawadnianie organizmu zimą.
Jakie są objawy odwodnienia organizmu?
- Nieświeży oddech
Ślina może działać w celu likwidacji nieświeżego oddechu ze względu na jej właściwości antybakteryjne. Kiedy organizm jest odwodniony, produkcja śliny zwalnia.
- Zaparcia
Woda w organizmie wpływa na trawienie, ułatwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.
- Apetyt na słodycze
Kiedy pojawia się odwodnienie, organizm zaczyna korzystać z zasobu glikogenu, czyli magazynowanych węglowodanów. Słodycze są szybkim i skutecznym sposobem na uzupełnienie tych zapasów energii – przez co pojawia na nie ogromna chęć. Zamiast sięgać po cukierek, należy chwycić za szklankę wody lub miskę orzeźwiających owoców.
- Sucha skóra
W momencie, gdy pojawia się odwodnienie zmniejsza się objętość krwi, która przyczynia się do nawilżenia komórek skóry.
Jak nawodnić organizm?
1. Unikaj kofeiny, niezdrowego jedzenia i alkoholu.
Alkohol, słodka i tłusta żywność oraz kofeina są moczopędne, a przecież chodzi o to, aby organizm nawodnić!
2. Wybierz rano rozgrzewający napój zamiast… kawy!
Po przebudzeniu zamiast kawy sięgnij po napój, który pobudzi metabolizm i rozgrzeje organizm. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzi się podgrzana woda z dodatkiem imbiru i cytryny. Można dodawać także inne składniki wedle upodobań, np. miód czy plasterki pomarańczy.
3. Na obiad przygotuj zupę!
Zimą nabieramy ochoty na gorące napoje i rzadko sięgamy po zwykłą wodę, dlatego na obiad wartu wybierać… zupy! Ilość zalecanych płynów w ciągu dnia (min. 2 litry na dobę) nie musi pochodzić tylko z picia wody. Doskonały na zimę jest rosół, który pomoże nawodnić organizm. Można go także zamrozić i wykorzystać w ciągu nadchodzących dni jako baza do innych zup lub podgrzać i wypić prosto ze szklanki.
4. Jedz warzywa i owoce!
Dobrym sposobem na zwiększenie zawartości wody w organizmie jest spożywanie surowych owoców i warzyw. Wiele z nich składa się prawie całkowicie z wody! Jest to bardzo dobra alternatywa, gdy ktoś ma problemy z piciem zwykłej wody.
Ile jest wody w owocach i warzywach?
ogórek 97%
cukinia 95%
rzodkiewka 95%
pomidor 95%
papryka 92%
grejpfrut 91%
pomarańcza 87%
5. Elektrolity
Od obecności elektrolitów zależy gospodarka wodna organizmu. Sięgaj zatem po wodę wysoko zmineralizowaną lub kokosową, sok pomidorowy oraz stosuj dietę bogatą w sód, potas i magnez.
To tylko kilka z wielu sposobów na prawidłowe nawadnianie organizmu. Gdy pojawiają się wyżej wymienione dolegliwości warto zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów, zwłaszcza w okresie, gdy zbliża się karnawał.
foto: Freepik.com
Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone