WYPOSAŻENIE GABINETU DIETETYCZNEGO


Rozpoczynając przygodę z dietetyką, każdy początkujący dietetyk marzy o własnym gabinecie. Możliwość bycia szefem dla samego siebie i prowadzenia własnej działalności, według swoich pomysłów wydaje się być idealnym planem. Podejmując taką decyzję warto zastanowić się jednak nad kosztami związanymi z wynajmem gabinetu, prowadzeniem własnej działalności oraz… zakupem sprzętu. Jak wyposażyć gabinet dietetyka? Które sprzęty są niezbędne i ile kosztują? Zapraszamy do lektury.Podstawowe wyposażenie

Myśląc o sprzętach potrzebnych w gabinecie dietetyka, w pierwszej kolejności powinieneś zapewnić sobie i swoim Pacjentom… wygodne, komfortowe miejsce do siedzenia. Wynajmując gabinet w stanie surowym musisz pomyśleć o podstawowym wyposażeniu takim jak: biurko, wygodne krzesła lub fotele, regały, szafki czy kosz na śmieci. Jeśli w gabinecie planujesz posiadać analizator składu ciała, niezbędny będzie także płyn do dezynfekcji oraz dywanik pod nogi, aby Pacjent nie musiał chodzić boso po podłodze. To, ile wydasz na wyżej wymienione przedmioty zależy głównie od budżetu jakim dysponujesz, lecz gdyby jednak uśrednić te wydatki, to należy się przygotować na poniesienie kosztów w wysokości 2000-2500 tysiąca. 

 

Twój mały sekretariat

W gabinecie niezbędny będzie komputer, który swobodnie będziesz mógł przenosić między domem, a pracą oraz drukarka, najlepiej z przydatnymi funkcjami takimi jak skanowanie i kopiowanie dokumentów. Nie możesz zapomnieć także o internecie. Jeśli nie chcesz, aby Pacjenci kontaktowali się z Tobą dzwoniąc na prywatny numer, warto zaopatrzeć się w telefon firmowy. Przeznaczona ilość pieniędzy na wymienione sprzęty (komputer i drukarka) to również indywidualna kwestia. Internet i abonament za telefon to średnio koszt około 100-150 zł i jest to comiesięczny wydatek.

 

Program do układania jadłospisów

Pisząc o komputerach należy wspomnieć o programie do układania jadłospisów. Jeszcze kilka lat temu dietetyk poświęcał o wiele więcej czasu na układanie planów żywieniowych, głównie dlatego, że wszystkie wartości odżywcze musiał liczyć „na piechotę”. Właśnie wychodząc przeciw potrzebom dietetyków, stworzyliśmy Program DietetykPro. Mając taki Program układanie jadłospisów to sama przyjemność, a i niewielki koszt. 246 zł brutto za rok użytkowania znacząco nie uszczupli Twojego budżetu, a codzienna praca stanie się przyjemnością. Jeśli jeszcze nie masz DietetykPro możesz zakupić go TUTAJ.

 

Analizator składu ciała

Większość Pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu dietetyka nie są w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące masy ciała i wzrostu, dlatego niezbędne są przyrządy, które pozwolą ich zważyć i zmierzyć. Zdecydowanie najdroższy z całego zestawienia wyposażenia gabinetu dietetycznego jest analizator składu ciała (urządzenie do pomiaru składu ciała metodą bioimpedancji (BIA)). Faktem jest, że wydruk z analizatora, zawierający beztłuszczową masę ciała, poziom nawodnienia organizmu, procentową zawartość tkanki tłuszczowej i wiele innych parametrów jest dla Pacjentów bardzo atrakcyjny, a poprawiające się z wizyty na wizytę wartości działają niezwykle motywująco. Największą przeszkodą na początku może być... cena. Profesjonalny sprzęt do pomiarów masy ciała może kosztować nawet 20 000 zł! Na rynku dostępne są o wiele tańsze analizatory, np. tak zwane domowe, których koszt to około +200 zł. Prawdą jednak jest, że te przeznaczone do użytku w gabinecie dietetycznym zawsze są o wiele droższe. Jednak gdy zdecydujesz się na zakup, warto także zastanowić się czy potrzebujesz analizator przenośny czy stacjonarny. Część Dietetyków pracuje nie tylko w swojej poradni, ale również w innych gabinetach (np. przychodnie czy wizyty domowe). W takiej sytuacji należy wybrać pierwszą opcję. Jeśli dopiero startujesz z własną działalnością, warto przemyśleć czy aby na pewno analizator składu ciała jest Ci całkowicie niezbędny. Co prawda dostarcza wiele interesujących opracowanych graficznie informacji, jednak na początku może być to za duży koszt.

 

Fałdomierz, centymetr, wzrostomierz 

Fałdomierz pozwala określić poziom tkanki tłuszczowej w różnych częściach ciała Pacjentów. Aby prawidłowo z niego korzystać i uzyskać rzetelne wyniki, dietetyk musi mieć odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Należy pamiętać, że kupując te z niższej półki, można się spodziewać, że pomiary mogą być obarczone sporym błędem.

Centymetr przyda się, aby dokładnie zmierzyć wymiary np. talii czy uda. Może być to zwykła miarka krawiecka lub miarka do pomiaru obwodów ciała, której ceny mieszczą się w przedziale 9-60 zł. Nie każdy Pacjent wie, ile ma dokładnie wzrostu, dlatego przydatny będzie również wzrostomierz. Ceny wahają się od 100 (wzrostomierz rozwijany) do 500 zł.  Decydując się na wagę połączoną ze wzrostomierzem należy przygotować się na koszt około 1500 zł. 

 

Dodatki

Różnego rodzaju plakaty czy plansze dietetyczne, sprawią, że Twój gabinet nabierze wyjątkowego charakteru, a co więcej będą bardzo pomocne w komunikacji z Pacjentem. Może być to np. piramida żywieniowa, fakty o różnych jednostkach chorobowych czy przykłady prawidłowego przechowywania produktów spożywczych w lodówce. Dzięki temu w łatwy sposób możesz zobrazować Pacjentowi wiele istotnych rzeczy i… skutecznie zadbać o wygląd gabinetu. Wyżej wymienione i wiele innych znajdziesz w naszej strefie zakupów DietetykPro.

 

Dietetyk powinien przyjmować swoich Pacjentów w estetycznym gabinecie. Oprócz wyżej wymienionych sprzętów istotna jest też kolorystyka wnętrza. Odpowiednie będą ciepłe i stonowane barwy. Dzięki nim Pacjent poczuje się bezpiecznie i spokojnie. Jedno jednak jest pewne: to Ty zadecydujesz o tym, jak będzie się prezentował Twój gabinet. 

 

foto: Freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności