DIETA HAYA NIEŁĄCZENIA


Doktor William Hay twórca diety, chirurg, przez wiele lat cierpiący na schorzenia nerek, zainteresował się medycyną niekonwencjonalną, gdy tradycyjne metody nie pomagały w walce z chorobą. Tak powstała dieta niełączenia.Główną zasadą diety Haya, zwanej również dietą niełączenia jest konsekwentne unikanie spożywania jednocześnie żywności z grupy białkowej oraz węglowodanowej. Obie te grupy produktów mogą być swobodnie łączone z produktami neutralnymi: warzywami, owocami, nasionami, olejami, masłem, śmietaną miodem i sokami warzywnymi.
Badania doktora Haya zakładały, że białka i węglowodany w różnym czasie ulegają trawieniu i zależne są od współczynnika pH (kwaśnego lub zasadowego). Białka wywołują reakcję kwaśną, a węglowodany zasadową. Łącząc produkty z obu grup wydłużamy czas trawienia pokarmu, przez co wydajność układu pokarmowego spada. W konsekwencji prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych.
Dieta niełączenia nakazuje spożywać trzy główne posiłki i kilka mniejszych przekąsek w ciągu dnia oraz gwarantuje ubytek wagi na poziomie 2,5 kg tygodniowo. Oprócz spożywania posiłków należy wypijać około 2 litrów wody dziennie oraz soków warzywnych przed każdym posiłkiem.

Zalety
Wprowadzenie dużej ilości warzyw do menu jest bardzo korzystne dla przemiany materii, dzięki czemu utrata wagi jest realna. Wykluczenie z diety produktów smażonych oraz rozsądnie zbilansowane posiłki wpływają korzystnie również na samopoczucie i energię. Zapobiega problemom żołądkowo - jelitowym, takim jak: zgaga czy nadkwaśność, biegunka, zaparcia.

Wady
Zbawienny wpływ niełączenia produktów nie doczekał się potwierdzenia naukowego. Posiłki są czasochłonne w przygotowaniu i kłopotliwy jest fakt zapamiętywania tego co i kiedy możemy jeść.W diecie należy uwzględnić również aktywność ruchową, żeby odnosiła zamierzone skutki.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności