DIETA DUKANA


Słynna publikacja dr Dukana cieszy się niesłabnącą popularnością i utrzymuje się na liście bestsellerów na całym świecie. Dieta Dukana inaczej proteinowa (protal) zakłada zminimalizowanie spożycia węglowodanów na korzyść protein (białek).Dr Dukan twierdzi, że węglowodany pobudzają do odkładania tłuszczu, za to białko zmusza organizm do sięgania po rezerwy tłuszczowe zmagazynowane w tkankach. Skomponowana dieta nie zmusza do ograniczenia ilości posiłków w ciągu dnia. Dieta Dukana składa się z 4 faz: uderzeniowej, naprzemienna, utrwalenia i stabilizacji. Każda z nich jest coraz mniej restrykcyjna. Dieta trwa tak długo, aż nie osiągnie się upragnionego rezultatu.

 

Zalety
Główna jej zaletą jest szybki spadek wagi. Już po 10 dniach kuracji możemy stracić około 5 kilogramów. Jest dość prosta w stosowaniu i nie powoduje napadów tzw. „wilczego głodu”, gdyż nie racjonuje porcji i nie określa ilości posiłków. Obfituje w żelazo hemowe, gdyż spożywa się podczas kuracji duże ilości mięsa. Zmienia na długo nawyki żywieniowe, gdyż czas jej trwania zależy od nas samych i może trwać nawet całe życie.

 

Wady
Prowadzi do osłabienia organizmu. W trakcie pierwszej fazy może dochodzić do omdleń, zawrotów głowy, uczucia zmęczenia przez niedobór węglowodanów w diecie. Protal zakwasza i osłabia układ odpornościowy. Wpływa niekorzystnie na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Dieta Dukana obciąża nerki i wątrobę ze względu na duże ilości białka i mało urozmaicony jadłospis. Drastyczne ograniczenie węglowodanów prowadzi do tego, że jeśli złamiemy zasady diety i sięgniemy po cukier uderzy w nas ze zdwojoną siłą – doprowadzi do efektu jo-jo.
Prawidłowo skomponowana dieta nie powinna wykluczać żadnej grupy produktów. Wszystkie bowiem są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Wbrew założeniom dr Dukana dieta ta powoduje znaczące niedobry składników odżywczych. Dlatego nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, cukrzycy, osoby chore na serce, nerki, wątrobę, bulimię, anoreksję oraz osoby z niewydolnością tarczycy. 

Sam twórca diety dr Dukan ma obecnie spore problemy. Francuska izba lekarska skreśliła go z listy członków. Dwukrotnie złamał on kodeks etyki lekarskiej, gdyż francuskie prawo zakazuje robienia z medycyny intratnego biznesu, bo to godzi w powagę zawodu lekarza. Został on oskarżony o promowanie nie do końca zdrowego trybu życia.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności