zajawka artykułu

DIETA ATKINSA

To kontrowersyjna dieta stworzona na początku lat 70. przez amerykańskiego kardiologa Roberta Atkinsa. Zasady diety przypominają dietę optymalną dietetyka Kwaśniewskiego.

Założeniem diety jest ograniczenie głównej przyczyny nadwagi: węglowodanów prostych i złożonych na rzecz tłuszczy i białek. Odżywianie dietą Atkinsa cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego książka sprzedała się w nakładzie 10 milionów egzemplarzy na całym świecie. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, pojawiły się specjalne gotowe dania „low carb”, czyli posiłki ze zmniejszoną ilością węglowodanów. Badania doktora Atkinsa wskazały, że stosowanie jego programu prowadzi do spalania tłuszczu i utraty zbędnych kilogramów. Atkins wyznawał prostą zasadę „jedz tłuszcz, a zgubisz tłuszcz”. Jego dieta przewiduje zastąpienie węglowodanów tłustym mięsem i śmietaną oraz niewielką ilością owoców i warzyw.
Atkins zapewniał, że węglowodanowe posiłki powodują nadprodukcję insuliny, która odpowiada za wchłanianie i przyswajanie składników odżywczych, w szczególności węglowodanów.
Wyrzucana do krwiobiegu insulina wpływa na szybie wchłanianie spożytego pokarmu. Niezużyte składniki odżywcze, które występują w nadmiarze zostają zmagazynowane w organizmie i w ten sposób odkłada się tłuszcz.
Zdaniem Atkinsa jedynie taka dieta jest w stanie spalić nadliczbowy tłuszcz i uregulować procesy metaboliczne zachodzące w ciele człowieka.

 

Zalety 
W początkowej fazie diety można szybko stracić zbędne kilogramy. Również liczne badania kliniczne nad dietą wskazują, że jest ona skuteczna w walce z otyłością. Dieta jest również prosta w stosowaniu, gdyż nie wymaga liczenia kalorii, ani ograniczania wielkości porcji. Dzięki spożywaniu dużych ilości tłuszczu nie następują napady tzw. „wilczego głodu”, a odchudzanie przestaje się kojarzyć z wyrzeczeniami i wieczna katorgą. Dieta Atkinsa polecana jest również osobom cierpiącym na cukrzycę typu I i II, gdyż stosowanie jej pozwala kontrolować wydzielanie insuliny, co prowadzić może nawet do całkowitego wyleczenia choroby.

Wady 
Przeciwnicy diety ostrzegają przed powikłaniami, jakie powoduje ten sposób odżywiania. Wymienia się przede wszystkim: miażdżycę, osteoporozę, chorobę nerek czy zaburzenia akcji serca. Dieta Atkinsa sprzyja podwyższeniu poziomu cholesterolu we krwi oraz prowadzi do efektu jo-jo.