W DRODZE DO PIĘKNEJ I ZDROWEJ SKÓRY


Niektórym wystarczy chwila spędzona na słońcu i już mogą cieszyć się piękną opalenizną. Część osób mimo dużych chęci nie opala się wcale. Z czego to wynika? W dzisiejszym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Dodatkowo wyjaśnimy czym jest fototyp skóry i jakie są jego rodzaje.Fototyp skóry określa się na podstawie zawartości melaniny, czyli pigmentu obecnego w skórze, odpowiedzialnego za powstawanie opalenizny. Istnieje 6 fototypów skóry.

 

1. Fototyp Celtycki

Osoby, które mają ten fototyp skóry, wyróżniają się bardzo jasną karnacją, rudymi lub blond włosami oraz jasnoniebieskimi albo jasnozielonymi oczami. Często mają także piegi, a ich skóra narażona jest na podrażnienia i zaczerwienia, ponieważ pozbawiona jest naturalnej ochrony przed słońcem. 

Zaleca się ochronę w postaci wysokiego filtru SPF 50. Dzięki temu można uniknąć poparzeń słonecznych.  

 

2. Fototyp Północnoeuropejski

Ten fototyp charakteryzuje jasny odcień skóry. Kolor włosów jest rudawy, bądź blond, a oczy są niebieskie, szare lub zielone. U ludzi z tym typem skóry skłonność do piegów jest bardzo często spotykana. Osoby z fototypem Północnoeuropejskim bardzo wolno się opalają i łatwo ulegają poparzeniom. 

Wskazanie jest używanie kremów z ochroną o SPF 30-50. 

 

3. Fototyp Środkowoeuropejski

W tym przypadku karnacja ma nieco śniady odcień, a cera charakteryzuje się oliwkowym kolorem. Osoby z tym rodzajem skóry posiadają włosy koloru blond lub jasny brąz. Ich oczy są piwne, niebieskie, brązowe lub szare. Bardzo łatwo jest im uzyskać efekt brązowej opalenizny (rzadko kiedy dochodzi do poparzenia). 

Przed wyjściem na słońce należy zabezpieczyć się kremem o SPF 15-30.

 

4. Fototyp Południowoeuropejski

Skóra jest śniada i ma oliwkowy odcień. Najczęściej spotykana jest u ludzi z ciemnobrązowymi lub czarnymi włosami oraz z ciemnymi oczami. Bardzo często na ciele pojawiają się pieprzyki. Skóra opala się bardzo łatwo i szybko, a ryzyko poparzeń jest niewielkie. Osoby z tym fototypem narażone są na szybsze starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. 

Chcąc zmniejszyć szkodliwe działanie słońca, należy używać kosmetyków z filtrem o SPF 15-30.

 

5. Fototyp Azjatycki i Północnoafrykański

Osoby z tym fototypem mają skórę, która jest naturalnie chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Jest żółta lub brązowa, ma stałą, umiarkowaną pigmentację. Opala się bardzo łatwo i szybko, a także praktycznie nie ulega poparzeniom. Osoby z tym rodzajem skóry charakteryzują się włosami w kolorze ciemnego brązu. 

Najlepiej skorzystać z kremu o SPF 15.

 

6. Fototyp Afrykański

Skóra jest ciemnobrązowa lub czarna, bardzo mocno się opala i nigdy nie ulega poparzeniom. Pigmentacja jest stała i głęboka. 

Na wszelki wypadek warto użyć kremu o SPF 6.

 

W drodze do pięknej i zdrowej skóry niezbędna jest odpowiednia dieta. Powinna ona bazować na produktach, które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, karotenoidów, witaminy A, C i E, niacyny, biotyny, a także minerałów, tj. cynku, siarki, żelaza, miedzi i selenu. Do tych produktów zalicza się m.in. rośliny strączkowe, bakalie, owoce leśne, zielone warzywa liściaste, awokado, ryby, jajka, kakao, a także kurkumę i zieloną herbatę. Wpływają one na kondycję skórę, która dzięki nim staje się bardziej jędrna i gładka. Usuwają także toksyny z organizmu, walczą z nadmiarem wolnych rodników, a także łagodzą podrażnienia oraz zmniejszają oznaki starzenia.

 

Dobre nawyki:

1. Pij 2l – 2,5l wody w ciągu doby.

2. Śpij 8 godzin dziennie.

3. Uprawiaj sport min. 30 minut, cztery razy w tygodniu.

4. Jedz dużo owoców i warzyw.

5. Korzystaj z kosmetyków, które bazują na naturalnych składnikach.

6. Zadbaj, aby skóra była zawsze nawilżona i oczyszczona.

Pamiętaj, że nałogi, tj. palenie papierosów, czy też spożywanie alkoholu, działają bardzo niekorzystanie na stan skóry.

 

Określając własny fototyp skóry możesz ustalić czas, jaki powinieneś spędzić na opalaniu się, aby uzyskać satysfakcjonującą opaleniznę i uniknąć poparzeń słonecznych. Jednak bez względu na rodzaj karnacji, który posiadasz, pamiętaj, aby zawsze stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. 

 

 

Nie masz jeszcze DietetykPro?

Najpopularniejszy Program dla dietetyków kupisz TUTAJ.

 

 

foto: freepik.com 

 

 

 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności