OBUWIE BIEGACZA


Niezaprzeczalnym faktem jest, że regularne bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Obecnie bardzo dużo ludzi wybiera właśnie tę formę aktywnego spędzania czasu. Co więcej, w porównaniu do innych dyscyplin sportowych, np. kolarstwa czy tenisa ziemnego, bieganie w o wiele mniejszym stopniu obciąża budżet. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak wybrać i ile kosztują odpowiednie buty do biegania. Życzymy przyjemnej lektury!Niezaprzeczalnym faktem jest, że regularne bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Obecnie bardzo dużo ludzi wybiera właśnie tę formę aktywnego spędzania czasu. Co więcej, w porównaniu do innych dyscyplin sportowych, np. kolarstwa czy tenisa ziemnego, bieganie w o wiele mniejszym stopniu obciąża budżet. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak wybrać i ile kosztują odpowiednie buty do biegania. Życzymy przyjemnej lektury!

Najważniejsza zasada: nie możesz biegać w byle jakim obuwiu! Odpowiednio dobrane buty są bardzo ważnym elementem każdego treningu. Źle dopasowane, mogą być przyczyną bólu, obtarć, a nawet kontuzji.

Aby wybrać najodpowiedniejsze buty, zwróć uwagę na:

 

1. Typ stopy

Każda stopa charakteryzuje się nieco inną budową. Wyróżnia się buty dla stopy:

- neutralnej (stopa nie skręca nadmiernie do wewnętrznej strony, ani nie przetacza się zewnętrzną krawędzią)

- supinującej (przechylanie kostki na zewnątrz podczas przetaczania stopy od pięty w kierunku palców)

- pronującej (przechylenie przyśrodkowej kostki do wewnątrz podczas przenoszenia ciężaru ciała w trakcie chodu lub biegu)

 

W związku z tym, obuwie dzieli się na:

- obuwie neutralne (pozbawione wzmocnień, podeszwa po dwóch stronach jest taka sama, dedykowane jest osobom zarówno o stopie neutralnej jak i supinującej, ponieważ przetaczanie stopy po zewnętrznej krawędzi nie wymaga dodatkowych elementów stabilizujących)

- ze stabilizacją (jest wzmocnione, aby przeciwdziałać nadmiernej pronacji, zazwyczaj ma dodatkowy element stabilizujący w wewnętrznej części podeszwy)

Wybierając buty dedykowane konkretnemu typowi masz gwarancję, że pomogą one ułożyć stopę w odpowiedniej pozycji i zabezpieczą Cię przed groźnymi kontuzjami oraz bólem nóg, który wynika ze złego ułożenia stóp podczas wysiłku fizycznego.

 

2. Wielkość stopy

Czy wiesz, że zmienia się w ciągu dnia? Najlepiej mierzyć buty w godzinach popołudniowych, gdy stopy są lekko nabrzmiałe, tak jak podczas biegania. Buty do biegania powinny być zawsze ok. 0,5-1cm większe niż standardowy rozmiar butów sportowych, które nosisz na co dzień. Dlaczego? Ponieważ podczas biegania stopa przemieszcza się do przodu i do tyłu. Przymierzając je, zabierz ze sobą skarpety, w których trenujesz.

 

3. Zastosowanie butów

- treningowe (służą głównie do codziennego treningu, zazwyczaj mają niezłą amortyzację, dobre dla osób początkujących)

- startowe (przeznaczone do szybkich treningów i startów w zawodach, lekkie i dynamiczne, zazwyczaj bez elementów stabilizacji, dedykowane zaawansowanym biegaczom, niemającym problemów ze stopami)

- treningowo-startowe (buty przejściowe pomiędzy treningowymi a startowymi, lżejsze, bardziej dynamiczne)

- terenowe, inaczej trailowe (sprawdzają się na terenie naturalnym, np. piach czy błoto, gdzie biegacz musi mieć poczucie stabilności i przyczepności)

- minimalistyczne (nazywane też butami do biegania naturalnego, miękkie i lekkie, stopa ma pracować tak, jakby ich w ogóle nie było, nie posiadają stabilizacji)

 

4. Typ nawierzchni, po której będziesz biegać

- miękkie nawierzchnie

Jest to najzdrowsza nawierzchnia dla biegacza, ponieważ dzięki miękkiemu podłożowi, ryzyko urazów kostnych jest zminimalizowane. Buty przeznaczone do tego typu nawierzchni kładą akcent na stabilizację oraz przyczepność.

- twarde nawierzchnie

Buty muszą charakteryzować się dobrą amortyzacją stopy. Wyróżniają się płaskim bieżnikiem, aby gwarantować lepszą przyczepność do płaskiej nawierzchni. Podeszwa powinna być wytrzymała, czyli wykonana z takiego rodzaju gumy, która ma wysoką odporność na ścieranie.

 

Ceny wszystkich rodzajów butów do biegania wahają się od 200 zł do nawet 1000 zł. Nie ma znaczenia, czy są to np. buty treningowe, gdzie konsument płaci za wbudowane w nich systemy, które chronią stopę przed urazami, czy buty minimalistyczne, które takich zabezpieczeń nie posiadają.

Zakup takiego obuwia najlepiej zrobić w sklepie stacjonarnym, gdzie można przymierzyć buty. W wielu profesjonalnych sklepach dostępne są bieżnie, po których warto się przebiec, aby je wypróbować. Co więcej, tutaj sprzedawca może doradzić i zaproponować idealnie dobrane obuwie.

Faktem jest, że buty do biegania są jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia biegacza. Zanim zdecydujesz się na zakup pamiętaj, aby dobrze się przygotować i przemyśleć wszystkie wyżej wymienione aspekty. Gdy już zostaniesz posiadaczem idealnie dobranych adidasów będziesz mógł czerpać z biegania maksimum przyjemności, bez zbędnych urazów i kontuzji.

 

O zaletach biegania przeczytasz TUTAJ

 

Nie masz jeszcze DietetykPro?

Najpopularniejszy Program dla dietetyków kupisz TUTAJ

 

 

foto: Freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności