BY NIEJADEK ZJADŁ WARZYWA


Schyłek wiosny to czas sezonowych warzyw, które są prawdziwą bombą witaminową! Obfitują także w składniki mineralne i błonnik. IŻŻ i WHO rekomendują spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, najlepiej do każdego posiłku. Spożycie tego minimum może być trudne, zwłaszcza gdy dziecko odmawia zjedzenia nawet kęsa brokułu lub papryki. Jak zachęcić dziecko do spożywania warzyw? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i pomysłami!

1. Dobry przykład od rodziców
Rodzice są osobami, na których dzieci się wzorują. Dziewczynki od małego malują się szminką mamy, a chłopcy marzą o samochodzie, którym jeździ tata.Tak samo będzie z jedzeniem warzyw! Najlepszym sposobem, aby zachęcić dzieci do sięgania po warzywa jest pokazanie im, że domownicy również je jedzą! Posiłki rodzinne to najlepszy czas, aby nauczyć dziecko zdrowego odżywiania. Warto mu też wytłumaczyć, że wszystkie potrawy smakują znacznie lepiej z większą ilością warzyw! Jeśli maluch zobaczy talerze rodziców i rodzeństwa wypełnione po brzegi warzywami, również będzie chciał je spróbować!

2. Nie poddawaj się!
Dzieci często mówią, że warzywa im nie smakują! Jeśli słyszysz, że maluch nie lubi warzyw - nie przejmuj się tym. Specjaliści potwierdzają, że niektóre dzieci muszą spróbować nowego pokarmu do dziesięciu razy, aż je zaakceptują i kolejne dziesięć razy, zanim zdecydują, że im smakuje!

3. Pochwały i kary
Jeśli chwalisz dziecko za każdym razem, gdy zje lub spróbuje warzyw, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sięgnie po nie ponownie. Staraj się jednak, aby pochwały nie były „głównym tematem” posiłku. Ich celem jest jedynie zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Inna kwestia: rodzice bardzo często używają stwierdzeń „jeśli zjesz brokuły, dostaniesz lody na deser”.
Z psychologicznego punktu widzenia, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może sprawić, że dziecko będzie bardziej zainteresowane smakołykami niż zdrową żywnością, a ponadto sugeruje, że jedzenie warzyw jest przykrym obowiązkiem. Pamiętaj! Jeśli dziecko podczas konkretnego posiłku nie chce jeść warzyw - nie zmuszaj go do jedzenia i spróbuj je podać innym razem.

4. Gotuj z dzieckiem
Jeśli zaangażujesz dziecko w planowanie i przygotowywanie posiłków rodzinnych, chętniej będzie zjadać warzywa, które samo przygotowało. Możesz pozwolić na:
- wybieranie warzyw na obiad podczas robienia zakupów,
- wkładanie pokrojonych warzyw do garnka przed ich ugotowaniem,
- układanie pokrojonych w plasterki warzyw na domowej pizzy,
- mycie produktów przed użyciem.
Starsze dzieci mogą pomóc w tarciu lub siekaniu warzyw, o ile masz pewność, że mogą bezpiecznie obsługiwać ostrzejsze narzędzia kuchenne. Zabierz także dziecko ze sobą na zakupy! W sklepach lub na targach półki uginają się pod ciężarem różnorodnych warzyw. Może to sprawić, że dziecko będzie ciekawsze i zainteresowane ich wypróbowaniem.

5. Zdrowe przekąski
Z warzyw można przygotować smaczne przekąski! Dzięki temu w codziennym jadłospisie ograniczysz obecność niezdrowych smakołyków, a dziecko będzie częściej sięgać po warzywa. Przechowuj w lodówce pojemnik z posiekanymi warzywami, takimi jak: ogórek, marchew lub papryka. Warzywne paluszki podawaj z dipem, jogurtem naturalnym lub chlebem.

6. Baw się warzywami!
Staraj się wybierać warzywa o różnych kształtach, kolorach i fakturach - im większa ich różnorodność, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko się nimi zainteresuje. Możesz także podać warzywa w potrawach, które dziecko zna i lubi, na przykład w postaci puree z ziemniaków, dyni, batata lub starte, dodane do sosu albo zupy. Jeśli podajesz nowe warzywa, których do tej pory jeszcze nie serwowałeś, pamiętaj, aby były tylko dodatkiem do dania głównego. Posiłek nie powinien koncentrować się na nowych smakach. Baw się posiłkami, zwłaszcza z młodszymi dziećmi! W jaki sposób? Możesz zrobić warzywną twarz na talerzu! Przygotuj kolorowy talerz
ze startą marchewką udającą włosy, pomidorami koktajlowymi zamiast oczu, fasolką na nosie
i paskami papryki na ustach.

Jeśli szukasz inspiracji, w programie DietetykPro znajdziesz setki przepisów na potrawy
z warzywami w roli głównej!

Jesteśmy przekonani, że wykorzystując powyższe wskazówki dzieci będą z przyjemnością sięgać po warzywa! Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby już od najmłodszych lat uczyć ich zdrowych nawyków żywieniowych i… samemu dawać dobry przykład.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności