JAK WYKRYĆ ALERGIĘ, CZYLI RODZAJE TESTÓW


Alergia pokarmowa bywa dość uciążliwą przypadłością, która wiąże się z bezustannym poszerzaniem wiedzy w tym temacie oraz dbałością o rodzaj spożywanych pokarmów. Niezależnie od tego czy jest ona nowo rozpoznana, czy doskwiera od dłuższego czasu – kluczem do zachowania zdrowia jest prawidłowe odżywianie i stały kontakt ze specjalistą.

Najczęściej jednak na samym początku alergie objawiają się dyskretnie lub po kilku dniach i ciężko jest od razu określić na co tak naprawdę możemy być uczuleni. Testy alergiczne są sposobem na szybkie rozpoznanie jakie artykuły spożywcze mają wpływ na zły stan zdrowia i pomogą wykluczyć szkodliwe produkty z codziennej diety.

Na rynku istnieje kilka rodzajów testów alergicznych. Nie są one bolesne i mają za zadanie określenie, które pokarmy są przyczyną złego samopoczucia, wysypek, zapalenia skóry, opuchlizny, swędzenia, senności, ciągłego zmęczenia lub permanentnego kichania.

Przed wykonanie jakiegokolwiek testu warto zapisać szczegółowo produkty spożywane w ostatnim czasie, ulubione potrawy oraz opisać swoje nawyki żywieniowe. Są to bardzo pomocne informacje dla lekarza prowadzącego. 

W lekkich przypadkach, kiedy alergia nie jest mocno uciążliwa wprowadza się dietę eliminacyjną. Polega ona na wykluczeniu z codziennego jadłospisu podejrzanych produktów na kilka dnia, następnie na ich ponownym przywróceniu. Może to pomóc w określeniu konkretnego produktu, który jest przyczyną powstawania alergii. Jednak taka metoda przez wielu lekarzy uznana jest za mało skuteczną.

Popularne jest wykonanie testów skórnych. W gabinecie lekarskim alergolog lub specjalista przeszkolony w tym zakresie na przedramieniu lub plecach umieszcza na skórze kroplę alergenu, następnie delikatnie nakłuwa to miejsce. Jeśli dany produkt / alergen jest przyczyną uczulenia, na skórze powstają bąble lub zaczerwienienia. 

Jeśli taka metoda nie wskazała żadnej przyczyny alergii, a jej objawy nie ustępują, można wykonać testy śródskórne, które polegają na wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igły płynu z alergenem pod skórę.

Kolejnym znanym sposobem na rozpoznanie przyczyny uczulenia jest wykonanie testów z krwi. Jest to mało inwazyjny zabieg, który polega jedynie na pobraniu krwi w tradycyjny sposób i przesłaniu próbki do laboratorium medycznego. Najpopularniejsze w Polsce jest badanie krwi metodą ImuPro, które  polega na wykryciu przeciwciał wytwarzanych przez organizm przeciwko często spożywanym produktom. Badanie ImuPro dzieli się na trzy kategorie:

ImuPro 50

badanie 44 składników pokarmowych z następujących grup : warzywa, zboża i produkty zawierające skrobię, owoce, produkty z cukrem, przyprawy, nasiona i orzechy, produkty mleczne, mięso, ryby, kawa, herbata, wino, jaja, grzyby, drożdże. Cena 430zł.

ImuPro 100

badanie 90 składników pokarmowych z następujących grup: warzywa, zboża i produkty zawierające skrobię, owoce, produkty z cukrem, przyprawy, produkty mleczne, mięso, ryby, dodatki do artykułów spożywczych, sałaty, kawa, herbata, wino, jaja, grzyby, drożdże. Cena 900zł.

ImuPro 300 

badanie 267 składników pokarmowych z następujących grup: warzywa, grzyby, drożdże, owoce, sałaty, przyprawy, nasiona i orzechy, ryby, kawa, herbata, wino, jaja, zboża i produkty zawierające skrobię, dodatki do artykułów spożywczych, algi, mięso, produkty mleczne, produkty z cukrem. Cena 1700zł.

Na rynku dostępne są również testy alergiczne do samodzielnego wykonania w domu. Food Detective na podstawie próbki krwi z palca potrafi określić grupę niewskazanych produktów, testuje pokarmy z następujących grup: zboża, mięsa, orzechy i warzywa strączkowe, ryby i owoce morza, warzywa, owoce oraz inne (jajko, mleko krowie, czosnek, imbir, herbata, drożdże i grzyby). Cena 399zł. 

Jednak lekarze oraz diagności laboratoryjni są zdania, że testy do samodzielnego wykonania mogą nie być wiarygodne. Nigdy nie ma pewności, że otrzymany wynik jest prawidłowy lub niepokojący. Ponadto osoba przeprowadzająca test nie ma doświadczenia i nie wie czy wykonuje test poprawnie. Ważne jest też, aby po otrzymaniu wyniku nie leczyć się na własną rękę. Niezbędny jest kontakt ze specjalistą, który wie jaką kurację wybrać oraz jak pokierować pacjentem. Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności