ORKISZ-KONKURENCJA TRADYCYJNEJ PSZENICY


Pszenica orkiszowa, inaczej zwana szpelcem, jęczmieniem dwurzędowym lub orkiszem należy do gatunku zbóż, który przez dłuższy okres był zapomniany. Jednak w ostatnim czasie kiedy na popularności zyskała zdrowa żywność oraz promocja świadomego i mądrego wyboru produktów, orkisz został zauważony przez większą część społeczeństwa Państw europejskich czy Ameryki Północnej, a także w Polsce.

Orkisz jest jedną z najstarszych uprawianych roślin w historii ludzkości. Pierwsze zasiewy miały miejsce 8 tysięcy lat temu. Popularność pszenicy przysłoniła nieco orkisz, dlatego określa się go mianem „reliktu uprawnego”.

Orkisz jest nieco trudniejszy do przetworzenie w porównaniu do innych odmian pszenicy co niestety wpływa na jego droższą cenę. Łuski orkiszu, które muszą być oddzielone mechanicznie przed mieleniem, chronią go przed zanieczyszczeniami i szkodnikami, dzięki czemu rolnik nie jest zmuszony do stosowania toksycznych pestycydów. Orkisz przechowywany jest w pomieszczeniach o niskiej wilgotności co korzystnie wpływa na zachowanie wartości odżywczych oraz świeżości.

Orkisz smak ma orzechowy, lekko słodki.

W jakiej postaci można znaleźć orkisz? Na czasie i łatwo dostępna jest mąka orkiszowa, która nadaje się do wypieków, zwłaszcza do pieczenia chleba, który jest nie tylko smaczny, ale również bardzo wartościowy. Z tego rodzaju mąki zrobione są również makarony. Ponadto dostępne są orkiszowe płatki, otręby, syropy, kawy, kasze czy pożywne ciastka. Ciekawostką jest, że w Bawarii czy Belgii orkisz używany jest do warzenia piwa o unikalnym i wyjątkowym smaku.

Szpelc w porównaniu do innych zbóż zawiera wiele cennych składników odżywczych. Jest bogaty w węglowodany, białko (znacznie wyższy wskaźnik w porównaniu do pszenicy) oraz błonnik. Imponujące są również ilości minerałów takich jak żelazo, miedź, mangan, magnez, fosfor, potas, cynk, selen, witamina B1, B6, PP oraz kwas foliowy. Jęczmień dwurzędowy ma wysoką rozpuszczalność w wodzie, dlatego składniki pokarmowe są łatwo przyswajalne przez organizm co znacznie ułatwia trawienie. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że spożywanie orkiszu daje wiele korzyści zdrowotnych takich jak wzmocnione kości, regulacja i stabilizacja hormonów, wzrost i rozwój nowych tkanek, naczyń krwionośnych czy mięśni. Orkisz wzmacnia również układ odpornościowy i stymuluje mechanizmy obronne organizmu, ponadto skutecznie usuwa z organizmu toksyny. Pozytywnie wpływa na koncentrację i ożywia działanie naszych zmysłów.

Wśród różnych gatunków pszenicy wyróżnia go największa ilość błonnika, który jak wiadomo znacznie wspiera układ trawienny, przyspiesza wchłanianie składników odżywczych oraz pomaga zmniejszyć zaparcia, wzdęcia, skurcze, gazy czy inne uciążliwe dolegliwości trawienne.

Orkisz to także wysoki poziom żelaza i miedzi - minerałów, które odpowiadają za wytwarzanie nowych, czerwonych krwinek, a to z kolei ma wpływ na lepsze krążenie, większą energię oraz dotlenienie komórek.

 Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności