GUARANA ZŁOTYM ŚRODKIEM NA ODCHUDZANIE?


Paulinia guarana, cierniopląt czy osmęta to inne nazwy rośliny, która występuje w lasach tropikalnych Amazonii, a jej owoce znane są z właściwości dodających energii. Guarana wykorzystywana jest przede wszystkim jako środek pobudzający dzięki wysokiej zawartości kofeiny. Guarana znajduje się w wielu napojach, suplementach diety, kapsułkach czy herbatach ziołowych.

Te południowoamerykańskie owoce są niewielkich rozmiarów, o czerwonym kolorze z dodatkiem czarnych ziaren - ze względu na charakterystyczny wygląd, guarana niektórym kojarzy się z oczami. Guarana jest najczęściej spożywanym produktem w Ameryce Południowej. Już w XVII wieku jezuicki misjonarz zauważył, że te niewielkie ziarna dają mnóstwo energii podczas kilkudniowego polowania bez odczuwania głodu!

Od 1909 roku w Brazylii niesamowitą popularnością cieszą się napoje bezalkoholowe z dodatkiem ciernioplątu. Wśród rdzennych mieszkańców Amazonii guarana wykorzystywana jest jako lek zapobiegający zachorowaniom na miażdżycę, reumatyzm, w leczeniu przewlekłej biegunki, środek łagodzący bóle głowy oraz obniżający gorączkę, a nawet jako środek moczopędny.

Guarana jest cieszącym się specyfikiem pobudzającym, zwiększającym sprawność umysłową i fizyczną, a także skutecznie walczy ze zmęczeniem. Ponadto guarana pobudza do pracy układ krążenia.

Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że guarana nie tylko zwiększa pamięć oraz koncentracje- ma również wpływ na lepsze samopoczucie oraz nastrój. Niektórzy uważają, że może okazać się skutecznym oraz naturalnym lekiem na depresję.

Sama guarana oraz produkty zawierające jej ekstrakt nie powinny być spożywane przez osoby uczulone na kofeinę. W przypadku chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, tarczycy, bezsenności czy chorób nerek obowiązkowy jest kontakt z lekarzem, który sam oceni czy guarana i jej odpowiedniki mogą być włączone do codziennej diety. 

Guarana jako skuteczny środek na odchudzanie?

Większość przeprowadzonych badań ma na celu potwierdzenie czy guarana rzeczywiście ma wpływ na przyspieszenie pracy metabolizmu, tłumienie apetytu, a nawet zwiększenie aktywności fizycznej i wydolności organizmu.

Amerykański Instytut do spraw żywienia potwierdza, że kofeina zawarta w guaranie powoduje termogeniczne efekty, które objawiają się spalaniem kalorii oraz tkanki tłuszczowej. Ponadto kofeina zwiększa ilość wydalonego moczu, co przyczynia się do usunięcia toksyn z organizmu, a to z kolei bardzo sprzyja odchudzaniu. Zauważono również, że produkty zawierające guaranę skutecznie redukują cellulit oraz mają wpływ na jędrne ciało oraz nawilżoną skórę.

Wielu uczonych uważa jednak, że niezbędne są dalsze badania, które potwierdzą poziom skuteczności guarany przy kuracjach odchudzających.

 Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności