KOLOROWE DANIA, CZYLI KILKA SŁÓW O DYNI


Dla niektórych osób dynia kojarzy się jedynie z ciekawą ozdobą, która odpowiada za przyjemny nastrój podczas jesiennych wieczorów lub jest niezastąpionym elementem zabaw halloweenowych. Okazuje się, że oprócz walorów estetycznych, dynia jest bogata w składniki odżywcze co oznacza, że zawiera cenne witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze.

Istnieje wiele twórczych sposobów, aby włączyć dynię do swojej codziennej diety. Popularna i niesamowicie smaczna jest zupa z dyni. Inne kulinarne pomysły to sałatki z jej dodatkiem, konfitury, dżemy, pierożki, risotto dyniowe, ciasta, chipsy, piwo, a nawet nowatorski zamiennik masła! Możliwości jest wiele i każdy może jeść dynię do woli w swojej ulubionej postaci. Dynie różnią się od siebie kształtem, wielkością oraz kolorem. Średnio ważą od 2 do 6 kilogramów, ale można znaleźć giganty osiągające wagę do 25 kilogramów. 

Największą zaletą dyni jest nisko kaloryczność oraz znikoma ilość tłuszczu, dzięki czemu szczególnie polecana jest osobom na dietach odchudzających lub tym, którzy zmagają się z wysokim poziomem cholesterolu. 

Dynia jest jednym z najbardziej znanych źródeł beta-karotenu, który jako silny przeciwutleniacz może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, chroni przed zachorowaniem na astmę, chorobami serca, opóźnia procesy starzenia się. 

Jedzenie dyni jest bardzo dobre dla serca ze względu na zawartość witaminy C, błonnika oraz potasu, który odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu nadciśnienia, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo potas potrafi przywrócić równowagę w organizmie po wyczerpującym treningu lub silnym zmęczeniu. 

Oprócz dań przygotowanych z dyni warto pomyśleć o regularnym jedzeniu pestek, które są równie cenne jak sama dynia i działają pro zdrowotnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia pestki dyni są niezastąpionym sposobem na uzupełnienie cynku w organizmie, który odpowiada za zdrową skórę, wzmocniony organizm, mocne włosy oraz paznokcie, a także ma wpływ na potencją u mężczyzn.

W pestkach dyni znajdziemy również fosfor, magnez, mangan, miedź, żelazo, witaminę E oraz kompleks witamin z grupy B. Z przeprowadzonych badań wynika również, że pestki dyni mogą być skuteczne w leczeniu prostaty ze względu na obecność fitosteroli.

Pestki dyni od dawna cenione są za swoje antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości oraz mają wpływ na lepsze samopoczucie. Dlaczego? W pestkach znajduje się aminokwas tryptofan, który przyczynia się do tworzenia serotoniny - hormonu szczęścia, który z kolei ma wpływ na lepszy nastrój, odprężenie, ułatwia zrelaksowanie, poprawia humor, walczy z depresją. Tryptofan tworzy również melatoninę, która walczy z bezsennością i ułatwia zasypianie.  

Kolejnym sposobem na korzystanie z dobrodziejstw jakie oferuje dynia jest olej z pestek, który ma  bogaty, orzechowy smak. Jakie ma zastosowanie w kuchni? Może być zdrowym dodatkiem do sałatek, zup, surówek czy sosów. Nie powinno się smażyć potraw na tym oleju, ponieważ wysoka temperatura likdwiduje wszystkie cenne substancje, które się w nim znajdują.

 

Smacznego!

 



Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności