CELIAKIA - JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ?


Celiakia to inaczej choroba trzewna lub choroba glutenowa o podłożu genetycznym. Jest to schorzenie spowodowane nieprawidłową reakcją organizmu człowieka na spożywany gluten – frakcje białek zawarte w ziarnach zbóż: pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie.

Szkodliwość glutenu zależy od struktury zawartych w nim aminokwasów. Gdy jest spożywany dochodzi do wzrostu stężenia we krwi swoistych białek uszkadzających błonę śluzową jelita.
Skutkuje to zanikiem kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu do organizmu człowieka, czyli jelito nie może spełniać swojej podstawowej funkcji. W konsekwencji proces ten prowadzi do niedożywienia i wielu związanych z tym objawów.

Na rozwój celiakii mają wpływ trzy rodzaje czynników: genetyczne, odpornościowe i środowiskowe.

Celiakię u dzieci wykrywa się między 2, a 4 rokiem życia lub później. Badania wskazują, że w Polsce 1 na 215 dzieci w wieku szkolnym choruje na celiakię. Najczęściej diagnozuje się celiakię u osób dorosłych. Występuje niekiedy jako powikłanie po innych chorobach i ma bardzo nietypowe objawy, co utrudnia postawienie diagnozy.

Typowymi objawami choroby glutenowej są: niski wzrost i niedowaga, przewlekłe biegunki, wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha, wymioty, brak apetytu, częste infekcje, opóźnienie rozwoju psychoruchowego i osłabienie siły mięśni.
Nietypowymi objawami są natomiast: osteoporoza i osteopenia, zespół jelita drażliwego, afty, opryszczka, zmęczenie, depresja, ADHD, poronienia i niepłodność, nietolerancja laktozy, czy cukrzyca I typu.

Formą leczenia jest bezwzględne stosowanie diety bezglutenowej. Wdrożona w codzienne życie powoduje odbudowę kosmków jelitowych, a co za tym idzie sukcesywne ustępowanie niepożądanych objawów klinicznych.

Chorzy na chorobę trzewną wykazują indywidualną nadwrażliwość na gluten, która zależy od wieku, fazy choroby oraz porcji glutenu. Największą wrażliwość na tę frakcję białka wykazują dzieci.
Dieta z produktami bez glutenu powinna być przestrzegana przez całe życie, a brak właściwej diagnozy i stosowania diety bezglutenowej ponad 10-krotnie zwiększa możliwość wystąpienia nowotworu jelita cienkiego.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności