GDY SZKODZI TO CO ZDROWE


Nietolerancja laktozy jest coraz powszechniejszym problemem dzisiejszych czasów. Jego przyczynę stanowi zaburzenie trawienia i wchłaniania laktozy (cukru mlecznego).

 Laktaza to nie laktoza, jest enzymem jelitowym odpowiadającym za trawienie, a co za tym idzie przyswajanie laktozy przez człowieka, tak by cukier ten miał korzystny wpływ na organizm: odbudowę i pracę jelit, odczuwanie smaku i łaknienia, czy poziom hormonów.

Największą aktywność enzymu laktazy zaobserwować można u noworodków i niemowląt, gdyż mleko stanowi od 60 -100% ich pożywienia. Po okresie niemowlęcym aktywność laktazy sukcesywnie spada (nawet do 10%) wraz ze spadkiem spożycia mleka i stanowi bezpośrednią przyczynę nietolerancji laktozy, a co za tym idzie zanika zdolność do jej trawienia.

Obecnie wyróżniamy trzy typy nietolerancji laktozy: nietolerancję pierwotną, wtórną (nabytą) oraz wrodzoną (alaktazję).

 Pierwotna nietolerancja laktozy to najczęściej spotykana postać choroby. Czynniki wpływające na tę postać nietolerancji to czynniki genetyczne oraz pochodzenie etniczne. Objawia się ona zanikiem aktywności laktazy w jelitach, postępującym wraz z wiekiem. Poziom nietolerancji laktozy zależny jest również od częstości opróżniania żołądka oraz rodzaju mikroflory jelitowej. Choroba ta najczęściej dotyka młodzież i osoby dorosłe. Najnowsze badania wskazują, że ok. 37% osób dorosłych i niespełna 2% dzieci i niemowląt posiada objawy nietolerancji laktozy.

 Wtórna nietolerancja laktozy ma zazwyczaj przejściowy charakter. Spowodowana jest zmniejszeniem aktywności laktazy z powodu wystąpienia innych chorób lub alergii, jak np. mukowiscydozy, celiakii, niedożywienia, zakażeń żołądka, alergii pokarmowych oraz skutków ubocznych leków.

 Wrodzona nietolerancja laktozy (alaktazja) objawia się niemożnością trawienia laktozy od urodzenia. Spowodowana jest całkowitym brakiem laktazy. Osoby chore muszą ściśle przestrzegać diety bezlaktozowej do końca życia, gdyż nie tolerują nawet znikomych ilości laktozy.

 Choroba ta występuje jednak niezwykle rzadko i nietolerancja laktozy ogranicza się w praktyce do pierwotnej i wtórnej.

 Szybka diagnoza i rozpoznanie nietolerancji laktozy są niezwykle ważne ze względu na możliwe powikłania. Stanowić je mogą: obniżenie przyswajalności wapnia, bóle stawów i kości, zaburzenia koncentracji i wiele innych.

 Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności