JAJA SPRZYJAJĄ NASZEMU ZDROWIU?


Święta wielkanocne już za nami - u większości Polaków najczęściej spożywanym, świątecznym daniem były jajka podane w różnorodnej postaci. Czy zastanawialiście się kiedyś czy w ogóle warto jeść jaja oraz czy mają jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie?Jaja są niezbędnym i uniwersalnym elementem codziennej kuchni oraz ważnym składnikiem bez którego nie bylibyśmy w stanie przygotować wielu potraw. Od wieków ludzie doceniają kury za jaja, które są doskonałym źródłem energii i zawierają odżywcze składniki pomimo swojego niewielkiego rozmiaru. Dlatego od dłuższego czasu jaja to symbol płodności oraz odrodzenia. Obecnie na rynku dostępne są jaja gęsie, kacze czy przepiórcze jednak to te kurze cieszą się największą popularnością.  

Niektóre korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania jaj to wzmocnienie pracy serca, zapobieganie zachorowaniom na choroby oczu, detoksykacja organizmu, zwiększenie funkcji poznawczych, przyspieszenie przemiany materii, ułatwienie w zrzucaniu zbędnych kilogramów oraz gwarancja prawidłowego wzrostu oraz rozwoju organizmu. Pomimo tak wielofunkcyjnego działania spore kontrowersje budzi jednak wpływ jajek na poziom cholesterolu w naszym organizmie.

Jednak w ostatnich latach naukowcy zaczęli kwestionować, do tej pory powszechnie panująca złą opinię w tym temacie i podjęli ponowne badania czy cholesterol w jajach jest aż tak dla nas zły. Okazało się, że jedzenie jednego jajka dziennie nie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. 

Pomijając kwestię cholesterolu jaja są bardzo pożywnym produktem, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych. Dostarczają do organizmu witaminę A, D, E, K, kompleks witaminy z grupy B, fosfor, selen, wapń, żelazo, miedź, cynk, cenne przeciwutleniacze oraz są kompletnym źródłem białka co oznacza, że zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Warto przypomnieć, że białko jest dla nas dobre ze względu na zdrową redukcja masy ciała czy wzmocnienie i ochronę serca.

Liczne badania potwierdzają również, że śniadanie obfite w białko wiąże się z większą sytością i mniejszym poborem energii przy kolejnych posiłkach co wpływa korzystnie na poziom odczuwalnego przez nas głodu oraz kontrolowanie wagi. Dodatkowo wysokobiałkowe śniadanie zmniejsza chęć na wieczorne podjadanie. Naukowcy badają również wpływ diety wysokobiałkowej na zmniejszenie ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. 

Jedną z mniej znanych korzyści zdrowotnych wynikających z jedzenia jaj jest ich wpływ na rozwój oraz funkcjonowanie mózgu ze względu na obecność choliny. Ten składniki odżywczy jest również niezbędny dla kobiet w ciąży, ponieważ przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu i pamięci u niemowląt, a nawet może zwiększyć ich odporność na choroby związane ze stresem. U osób dorosłych cholina może łagodzić, a nawet leczyć stany lękowe oraz depresyjne, zwiększyć pamięć oraz koncentrację, jest pomocna w leczeniu Alzheimera oraz zapobiega chorobom serca oraz zapaleniom.

Pomimo znaczącego wpływu na zdrowie, jaja powinny być spożywane z umiarem zwłaszcza przez osoby cierpiące na przewlekłe choroby czy zmagające się z wysokim poziomem złego cholesterolu. Istotny jest również ich odpowiedni wybór – warto zaznaczyć, że jaja z wolnego wybiegu pochodzą od kur, które są karmione naturalnie i przebywają na świeżym powietrzu co daje nam gwarancję, że ich jaja są zdrowe i pozbawione szkodliwych substancji. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności