PICIE KAWY WZMACNIA?


W czasie minionej dekady naukowcy na całym świecie przeprowadzili ponad 18 tysięcy badań na podstawie których oceniano działanie kawy na nasz organizm. Obecnie kawa jest najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie – szacunkowo podaje się liczbę aż 550 miliardów wypitych kaw rocznie! Istotna musi być również jej rola w codziennej diecie, ponieważ w ostatnim czasie znalazła szczególne miejsce w naszej nowej piramidzie żywienia.Skąd w ogóle pochodzi kawa?

Legenda głosi, że pewien pasterz pochodzący z Etiopii o imieniu Kaldi zauważył spory przypływ energii u swoich kóz, które żuły owoce dziwnego krzewu. Szybko odkrył pobudzającą moc tych niewielkich ziaren. Czerwone owoce zostały również docenione przez mnichów w lokalnym klasztorze. Zauważyli, że kawa działa pobudzająco i zmniejsza senność w trakcie wielogodzinnych modlitw. Popularność picia kawy przypisuje się na XVI wiek kiedy to w Stambule powstały pierwsze kawiarnie.

W kawie znajdują się cenne wartości odżywcze takie jak witaminy z grupy B, mangan, potas, magnez, niacyna, kwasy tłuszczowe, błonnik oraz przeciwutleniacze, które mają wpływ na ulepszenie funkcji poznawczych. Badania potwierdzają, że kawa poprawia pracę mózgu na kilku płaszczyznach. Związane jest to z pamięcią, nastrojem, czujnością, a nawet czasem reakcji na pewne bodźce. Naukowcy podkreślają, że starsi ludzie, którzy często piją kawę są mniej narażeni na rozwój Alzheimera oraz demencji.

Uczeni z USA wierzą również, że kofeina może zmniejszyć zachorowania na choroby Parkinsona. Ziarna kawowca chronią układ krążenia, zmniejszają ryzyko zachorowań na cukrzycę, zwiększają wytrzymałość w trakcie wysiłku oraz dodają energii.

Ciekawostką jest, że dwie filiżanki kawy mogą zmniejszyć ból mięśni po intensywnym treningu nawet o 48%.  Przeciwutleniacze obecne w kawie, w połączeniu z kofeiną chronią również przed rozwojem marskości wątroby oraz hamują zapalenia. Kawa jest również pomocna w efektywnym wykorzystaniu składników odżywczych przez organizm oraz w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów. Kawa bardzo często spożywana jest przez osoby będące na diecie ze względu na pobudzający charakter kofeiny oraz zwiększenie metabolizmu. Ponadto kofeina wykazuje właściwości tłumiące apetyt i ułatwia pobór energii pochodzącej z jedzenia. 

Picie kawy jest ogólnie bezpiecznie kiedy zachowujemy umiar. Jednak zbyt duża ilość kofeiny może powodować nerwowość, bezsenność, nudności oraz zwiększone ciśnienie krwi. 

Jakie są popularne rodzaje kawy?

Kawa arabska inaczej zwana arabica to najpopularniejszy gatunek, uprawiany w klimacie tropikalnym. Drzewa osiągają zazwyczaj od 2 metrów do 8, liście są przeważnie zielone. Za największą produkcję tej kawy odpowiada  Brazylia, Afryka oraz Indie. Ten rodzaj kawy charakteryzuje również niska zawartość kofeiny. Po kawie arabskiej równie popularna jest kawa robusta, która ma delikatny smak i aromat, ale znacznie większą ilość kofeiny. Warto wspomnieć o kawie Kopi Luwak, która jest najdroższą na świecie. Ziarna tego specyficznego gatunku wydobywane są z odchodów łaskunów. W produkcji tej kawy specjalizują się Indonezyjczycy. Ceny za kilogram tej ziarnistej kawy dochodzą nawet do 1000 Euro.  

 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności