NIE UNIKAJ TŁUSZCZY, TYLKO MĄDRZE WYBIERAJ!


Większość z nas unika tłuszczy w codziennej diecie, ponieważ kojarzą się z nadwagą oraz problemami zdrowotnymi. Jednak ich obecność jest bardzo ważna i tak naprawdę kluczem jest odpowiedni wybór, w którym istotna jest jakość, a nie ilość.Tłuszcze tak naprawdę mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ są jednym z podstawowych i niezbędnych składników odżywczych – pełnią podobną rolę jak białka oraz węglowodany. Są doskonałym źródłem energii, ponieważ 1 g. tłuszczu to aż 9 kcal!

Ponadto tłuszcze mają wpływ na prawidłową budowę naszych tkanek oraz mięśni, pomagają w przyswajaniu witamin i minerałów, są niezbędne przy krzepnięciu krwi, hamują skurcze żołądka, chronią przed utratą ciepła, mają wpływ na skórę i włosy, odpowiadają za prawidłową pracę mięśni oraz układu krążenia, chronią narządy przed uszkodzeniem, a nawet ułatwiają przełykanie i mają wpływ na zwiększoną odczuwalność smaku. 

Od dłuższego czasu lekarze i dietetycy podkreślają, że dieta niskotłuszczowa wcale nie jest kluczem do utraty wagi, utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu czy sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych.

Tak naprawdę największe znaczenie ma to jaki rodzaj tłuszczu jest spożywany. Złe tłuszcze i wysoki poziom cholesterolu LDL zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych chorób, natomiast dobre tłuszcze chronią serce i wspierają ogólny stan zdrowia. W rzeczywistości są niezbędne dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Mają wpływ na nasz nastój, zwiększają pamięć i koncentrację, ograniczają zmęczenie, a nawet mogą się okazać przydatne w kontrolowaniu wagi! W prawidłowo zbilansowanej diecie nie chodzi o usunięcie tłuszczy tylko zastąpienie złych tymi dobrymi, które promują zdrowie i lepsze samopoczucie.

Złe tłuszcze to jakie?

Najgorszym rodzajem są uwodornione oleje roślinne zwane tłuszczami trans. Stosowanie ich w produkcji żywności wiąże się ze szkodliwym funkcjonowaniem organizmu. Badania potwierdziły, że ten rodzaj tłuszczu znacznie podnosi poziom złego cholesterolu LDL oraz skutecznie obniża HDL czyli ten dobry cholesterol.

Tłuszcze trans tworzą zapalenia, które wiążą się z chorobami serca, miażdżycą oraz innymi chorobami przewlekłymi. Z badań wynika również, że mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2.

W jakich produktach można znaleźć „niechciane tłuszcze”?

Dotyczy to głównie margaryny, smalcu, majonezu, dań przetworzonych oraz mrożonych, gotowych ciast i ciasteczek, krakersów, gotowych bułek, popcornu, czipsów, słodyczy, a nawet produktów pochodzenia zwierzęcego – co oznacza, że niewielkie ilości tłuszczy trans możemy spotkać w mięsie czy produktach mlecznych.

Istotne jest, aby naszym nawykiem stało się dokładne czytanie etykiet i wprowadzenie do codziennej diety produktów pełnoziarnistych oraz tych z dużą zawartością błonnika. Jeśli jesteśmy miłośnikami jedzenia w restauracjach – warto również zapytać o rodzaj stosowanego tłuszczu. Kucharz czy obsługa mają obowiązek poinformować nas o tym jaki tłuszcz został wykorzystany do przygotowania potrawy. 

 

Co oznacza określenie „dobre tłuszcze”?

Dobre tłuszcze pochodzą głównie z orzechów, nasion oraz ryb. Warto również wspomnieć o oliwie z oliwek, która jest głównym rodzajem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej. Jak powszechnie wiadomo kraje stosujące ten diety charakteryzują się niskim współczynnikiem zachorowań na choroby serca pomimo że mieszkańcy nie unikają tłuszczy w swoim codziennym menu.

Na jakie produkty należy zwracać szczególną uwagę, aby były to dobre tłuszcze? Oprócz wspomnianej oliwy z oliwek w zdrowej diecie nie może zabraknąć oliwek, oleju rzepakowego, oleju lnianego, awokado, migdałów, orzeszków ziemnych, makadamia, laskowych, pekan, nerkowca, włoskich, nasion słonecznika, sezamu, dyni, mleka sojowego, tofu oraz ryb: łososia, makreli, tuńczyka i śledzi.

 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności