10 POWODÓW SPOWOLNIENIA METABOLIZMU


Genetyczne uwarunkowania powodują, że kobiety mają wolniejszą przemianę materii niż mężczyźni. Badania wskazują jednak, że przemiana materii w 50% zależy od nas samych.

Aktywność fizyczna i to co jemy może zarówno przyspieszyć, jak i spowolnić przemianę materii. Im szybszy metabolizm, tym więcej kalorii spalimy. Szybka przemiana materii pozwala więc utrzymać szczupłą sylwetkę. I tak jak istnieją sposoby na przyspieszenie metabolizmu, pewne nawyki mogą go skutecznie spowalniać.


Nieregularne posiłki

Naukowcy dowiedli, że spożywanie posiłków co dzień o tych samych godzinach trenuje nasze ciało. Spala ono więcej kalorii między stałymi posiłkami niż nieregularnymi. W 2012 r. na Uniwersytecie Hebrajskim przeprowadzono badania, które pokazały, że myszy karmione w równych odstępach czasu mniej przybierają na wadze niż te karmione z doskoku pomimo tej samej kaloryczności i ilości pożywienia.


Odwodnienie

Każdy proces komórkowy zachodzący w naszym organizmie - w tym i metabolizm wymaga udziału wody. Badacze z Uniwersytetu w Utah udowodnili, że osoby odwodnione spalają o 2% mniej kalorii niż te wypijające właściwe ilości wody każdego dnia.


Pomijanie śniadań

American Journal of Epidemiology przeprowadził badanie, które wskazało, że osoby omijające śniadanie przechodzą w tryb oszczędzania energii, gromadzą na zapas kalorie, przez co spalają wolniej. Wyniki pokazały dokładnie, że osoby, które pominęły śniadanie były czterokrotnie bardziej narażone na otyłość, niż te spożywające rano posiłek.


Małe posiłki

Spożywanie zbyt małej ilości kalorii powoduje przejście organizmu w stan oszczędzania i to spowalnia metabolizm. Stąd stwierdzenie, że radykalne diety odchudzające powodują efekt jo - jo.


Pestycydy

Kanadyjscy naukowcy dowiedli, że obecność pestycydów w produktach może zakłócać proces spalania i tym samym utrudniać chudnięcie. Doświadczenie przeprowadzone na dwóch grupach osób: jednej spożywającej więcej toksyn, drugiej mniej pokazało, że pierwsza grupa miała dużo większe trudności z utratą wagi.


Niedobór wapnia

Wapń odgrywa kluczowa rolę w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Przesądza o tym, czy tłuszcz zostanie zmagazynowany w organizmie czy spalony. Badania przeprowadzone w Instytucie Żywienia Tennessee w Knoxville pokazują, że dieta bogata w ten pierwiastek przyspiesza przemianę materii i pozwala na spalenie większej ilości tłuszczu.


Menstruacja

Co miesiąc podczas okresu kobiety tracą wiele cennego żelazo - pierwiastka odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu do mięśni. Jeżeli stężenie żelaza jest zbyt niskie, mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, energia spada, a metabolizm zwalnia.


Siedzący tryb życia

Siedzenie wielu godzin za biurkiem spowalnia nasz metabolizm. Naukowcy alarmują, że już po 20 minutach spędzonych w jednej pozycji przemiana materii hamuje.


Krótki sen

Według niemieckich i szwedzkich naukowców im krócej śpimy, tym wolniej się ruszamy następnego dnia, przez co również wolniej spalamy kalorie.


Stres

Życie w stresie negatywnie wpływa na metabolizm. Podczas stresowych sytuacji uwalniają się ogromne ilości kortyzolu - hormonu stresu, który sprzyja magazynowaniu tłuszczów w organizmie.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności