Ok, zamknij

Kompendium

Ortoreksja
-

Ortoreksja: Narzucanie samemu sobie przesadnych ograniczeń w ilości i rodzaju spożywanych pokarmów. Ta obsesja na tle zdrowego żywienia prowadzi do bardzo restrykcyjnej diety, zwykle nie uwzględniającej zasad racjonalnego żywienia i zagrażającej zdrowiu.

Czytaj więcej
Ośrodek głodu
-

Ośrodkiem głodu nazywamy boczną część podwzgórza, którego pobudzenie wywołuje odczucie głodu, skłaniając do poszukiwania i spożywania pokarmu, a uszkodzenie pociąga za sobą pochamowanie łaknienia. Pobudzany jest przez m.in. obkurczenie żołądka, małe stężenie glukozy we krwi, obniżony poziom cholecystokininy i insuliny czy zmniejszoną termogenezę.

Czytaj więcej
Ośrodek sytości
-

Ośrodek sytości to brzuszno-przyśrodkowa część podwzgórza odpowiedzialna za powstawanie odczucia sytości i hamowanie pobierania pokarmu. Jej uszkodzenie prowadzi do nadmiernego objadania się. Pobudzany jest m.in. rozciągnięciem żołądka lub podwyższeniem poziomu glukozy we krwi.

Czytaj więcej
Otyłość
-

Otyłość to zespół chorobowy cechujący się nadmiernym zwiększeniem masy ciała i otłuszczeniem organizmu. Przy skrajnej wartości otyłość określa się jako otyłość olbrzymią.

Czytaj więcej
Otyłość androidalna
-

Otyłość androidalna (brzuszna, typu jabłko) to typ otyłości, w której nadmiar tłuszczu gromadzi się głównie w okolicach brzucha. Ten typ otyłości dominuje u mężczyzn i stwarza większe zagrożenie zdrowotne, zwłaszcza niedokrwienną chorobą serca.

Czytaj więcej
Otyłość gynoidalna
-

Otyłość gynoidalna (pośladkowo-udowa, typu gruszka) to typ otyłości, w której nadmiar tłuszczu gromadzi się głównie w okolicach ud i pośladków. Ten typ otyłości dominuje u kobiet zwłaszcza w okresie postmenopauzalnym.

Czytaj więcej