WSPÓŁPRACA DIETETYKÓW Z NFZ


Najnowszy projekt NFZ daje duże szanse na zmniejszenie otyłości u dzieci, bowiem od 2017 roku porady dietetyczne dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci będą opłacone ze środków publicznych.Do wprowadzenia tak kluczowych zmian nawoływał ruch Głodni Zmian, który tworzą pediatrzy, dietetycy, pielęgniarki oraz rodzice. Ruch w swojej petycji zebrał ponad 10 tys. podpisów i złożył w resorcie zdrowia podanie o wprowadzenie darmowej porady dietetycznej, która miałaby być finansowana przez NFZ dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci w wieku 0-5 lat. 

 

Jak do sprawy odnosi się ministerstwo zdrowia?

Resort podkreślił, że w projekcie rozporządzenia rady ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia w latach 2016-2020 przewidywane jest opłacenie porad dietetyczno-żywieniowych ze środków publicznych. Ministerstwo zdrowia podkreśla również, że zmiany będą związane z  większą aktywnością w działaniach profilaktycznych przez położne, pielęgniarki i szkolne higienistki. 

Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu zwróciła uwagę na istotną rolę prawidłowego odżywiania dzieci w ich wczesnym okresie życia. Chodzi nie tylko o prawidłowy rozwój psychiczny oraz fizyczny niemowląt – właściwe żywienie pozwala osiągnąć genetycznie uwarunkowany potencjał wzrostowy oraz poziom inteligencji. Ponadto może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych.

Ruch Głodni Zmian podkreśla, że na chwilę obecną w Polsce nie ma sprawdzonego i kompleksowego rozwiązania dotyczącego profilaktycznego leczenia otyłości u najmłodszych. Według nich dzieci powinny być objęte opieką chroniącą przed otyłością nie tylko w domu oraz w szkole, ale również w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Inicjatorami całego projektu złożonego do ministerstwa zdrowia są m.in. fundacja My Pacjenci, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego, lekarze z ośrodków specjalistycznych oraz eksperci w dziedzinach diabetologii i pielęgniarstwa rodzinnego. 

Z przeprowadzonych badań przez fundację My Pacjenci wynika, że tylko 38% lekarzy z placówek podstawowej opieki zdrowotnej kształci rodziców z zakresu żywienia dzieci. Członkowie fundacji podkreślają, że darmowe konsultacje dietetyczne zwiększą świadomość rodziców na temat prawidłowego żywienia dzieci, a to z kolei może zmniejszyć koszty związane z leczeniem otyłości w naszym kraju. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności