WSPÓŁPRACA DIETETYKÓW Z NFZ
Najnowszy projekt NFZ daje duże szanse na zmniejszenie otyłości u dzieci, bowiem od 2017 roku porady dietetyczne dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci będą opłacone ze środków publicznych.
Do wprowadzenia tak kluczowych zmian nawoływał ruch Głodni Zmian, który tworzą pediatrzy, dietetycy, pielęgniarki oraz rodzice. Ruch w swojej petycji zebrał ponad 10 tys. podpisów i złożył w resorcie zdrowia podanie o wprowadzenie darmowej porady dietetycznej, która miałaby być finansowana przez NFZ dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci w wieku 0-5 lat.
Jak do sprawy odnosi się ministerstwo zdrowia?
Resort podkreślił, że w projekcie rozporządzenia rady ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia w latach 2016-2020 przewidywane jest opłacenie porad dietetyczno-żywieniowych ze środków publicznych. Ministerstwo zdrowia podkreśla również, że zmiany będą związane z większą aktywnością w działaniach profilaktycznych przez położne, pielęgniarki i szkolne higienistki.
Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu zwróciła uwagę na istotną rolę prawidłowego odżywiania dzieci w ich wczesnym okresie życia. Chodzi nie tylko o prawidłowy rozwój psychiczny oraz fizyczny niemowląt – właściwe żywienie pozwala osiągnąć genetycznie uwarunkowany potencjał wzrostowy oraz poziom inteligencji. Ponadto może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych.
Ruch Głodni Zmian podkreśla, że na chwilę obecną w Polsce nie ma sprawdzonego i kompleksowego rozwiązania dotyczącego profilaktycznego leczenia otyłości u najmłodszych. Według nich dzieci powinny być objęte opieką chroniącą przed otyłością nie tylko w domu oraz w szkole, ale również w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.
Inicjatorami całego projektu złożonego do ministerstwa zdrowia są m.in. fundacja My Pacjenci, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego, lekarze z ośrodków specjalistycznych oraz eksperci w dziedzinach diabetologii i pielęgniarstwa rodzinnego.
Z przeprowadzonych badań przez fundację My Pacjenci wynika, że tylko 38% lekarzy z placówek podstawowej opieki zdrowotnej kształci rodziców z zakresu żywienia dzieci. Członkowie fundacji podkreślają, że darmowe konsultacje dietetyczne zwiększą świadomość rodziców na temat prawidłowego żywienia dzieci, a to z kolei może zmniejszyć koszty związane z leczeniem otyłości w naszym kraju.
Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone