TWOJE JELITA SIĘ BUNTUJĄ?


W dzisiejszych czasach dużo i często słyszy się o problemach z wypróżnianiem, zaparciami, zalegającymi resztkami jedzenia w jelitach. Wielu z nas boryka się z tym problemem. Jednak zanim pójdziemy z tą dolegliwością do lekarza, warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby.Na usprawnienie pracy jelit ogromny wpływ ma dieta. Przede wszystkim należy zwiększyć dawkę błonnika w spożywanych produktach. Organizm ludzki nie trawi błonnika, powoduje on jednak mechaniczne drażnienie jelita, co w konsekwencji prowadzi do szybszej perystaltyki. Wprowadzając błonnik do swojej codziennej diety należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, ponieważ błonnik wiąże dużą ilość wody i przy jej braku mogą wystąpić jeszcze większe problemy z pracą jelit. Błonnik w naturalnej postaci występuję w następujących produktach: otręby pszenne, siemię lniane, chleb i makarony pełnoziarniste, owoce i warzywa. Wody powinniśmy pić ok 2 litrów dziennie.

Kolejnym domowym sposobem na pracę jelit jest picie codziennie rano wody z miodem i sokiem z cytryny, zamiennie z suszonymi śliwkami. Pomoże nam to od początku dnia pobudzić jelita do pracy.

Nie wszyscy wiedzą, że magnez pełni rolę usprawniacza jelit. Ten pierwiastek znajdziemy w takich produktach jak kasza, rośliny strączkowe, orzechy i suszone owoce.

Kolejnym pomocnym składnikiem może być witamina C. Tak samo jak magnez, poza swoją funkcją głównie odpornościową, również pomaga przy prawidłowej pracy jelit. Znajdziemy ją przede wszystkim w aceroli, dzikiej róży, rokitniku, czarnej porzeczce oraz natce z pietruszki.

Specjaliści zalecają również picie herbat i naparów ziołowych. Przeciw zaparciom działają przede wszystkim rumianek, kminek, mięta i lukrecja.

Kolejnym pomocnym składnikiem jest ostropest. Jego działanie dotyczy głównie wątroby i detoksykacji organizmu. Wpływa on również pozytywnie na ilość produkowanej żółci, która pomaga w usuwaniu resztek z jelit. Ponadto stymuluje produkcję enzymów trawiennych oraz działa kojąco na błony śluzowe. Możemy stosować go w formie sproszkowanej, tabletek, oleju oraz także jako dodatek do dań. Nie ma konkretnego smaku, więc można go dodawać do wielu potraw. 

Poza dietą warto wprowadzić do planu dnia aktywność fizyczną. Nawet codzienne, półgodzinne spacery potrafią zwiększyć pracę jelit! Wskazane jest również ćwiczenie mięśni brzucha – wtedy jelita zostają pobudzone mechanicznie.

 

Foto: pinterest.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności