DIETETYK NA SWOIM


W dzisiejszych czasach decyzja o własnej działalności jest co raz chętniej podejmowana przez osoby rozpoczynające karierę zawodową. Mniej Polaków wybiera pracę na etacie pod szyldem kogoś innego. Większość chce budować swoją markę i pracować na swój rachunek już od samego początku. Podpowiadamy Wam, jak założyć swój własny gabinet dietetyczny - od formalnej strony.Plusy własnej działalności

Jak wygląda rozkład korzyści w przypadku założenia swojej firmy? Przede wszystkim jesteś sam sobie szefem. Przed nikim nie odpowiadasz, ale też nikt nie wskaże Ci odpowiedniej drogi. Musisz być odpowiedzialny, konsekwentny i systematyczny w działaniach. Jesteś niezależny, bo sam wybierasz swoje godziny pracy i za to sam ze sobą się rozliczasz. Przyda się więc odpowiednia organizacji pracy

W przypadku minusów należy uwzględnić brak regularnego wynagrodzenia i niepewność tego, co "będzie jutro". Praca na własny rachunek wymaga samozaparcia – wysokość wynagrodzenia zależy od Twojego zaangażowania. Wydajna i efektywna praca będzie zależeć od stopnia motywacji.

 

Krok 1 – CEIDG

Jako osoba fizyczna Twoim pierwszym krokiem do startu z prywatnym gabinetem dietetycznym jest założenie działalności gospodarczej z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić w jeden z poniższych sposobów:

  • zalogować się do CEIDG, by wypełnić i złożyć wniosek on-line (Ważne: w tym kroku wymagany jest podpis elektroniczny, czyli odpowiednio przetworzony zbiór danych, które potwierdzają tożsamość konkretnego podmiotu lub prywatnego użytkownika);
  • bez logowania do CEIDG, wypełnić wniosek on-line i podpisać go w dowolnej gminie (Ważne: zapamiętaj numer wniosku, masz 7 dni na potwierdzenie);
  • pobrać i złożyć wniosek papierowy w gminie, która przekształci go na wniosek elektroniczny;
  • przesłać wniosek listem poleconym do wybranej gminy (Ważne: podpis musi być potwierdzony notarialnie).

 

Wniosek do CEIDG oprócz danych osobowych i kontaktowych, zawiera również adres zamieszkania i wykonywania działalności oraz datę podjęcia działalności (nie może być to data wsteczna).

Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność to razem z wnioskiem o wpis do CEIDG automatycznie zleca się nadanie numeru REGON przez Urząd Statystyczny oraz o przyznanie NIP

Ważna informacja: numer REGON jest niezbędny przy kontaktach z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. 

Przed wypełnianiem wniosku warto zastanowić się nad nazwą działalności, która musi zawierać imię i nazwisko. Pamiętajcie, że nazwa i logo są kluczem do budowania spójności marki. Nazwa powinna być związana z żywnością, żywieniem i dietetyką. Jednocześnie powinna być chwytliwa i łatwa do zapamiętania. 

We wniosku do CEIDG należy również wpisać numer PKD (kod Polskiej Klasyfikacji Działalności). Jako dietetyk Twoim kodem PKD jest 86.90.E, czyli pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Ważna informacja: kod PKD można nadawać i/lub zmieniać w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. 

Przyda się także pomoc doświadczonej księgowej, która pomoże wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania i doradzi w kwestii przechowywania dokumentów rachunkowych. 

KROK 2 – ZUS 

Jeżeli wniosek został zaakceptowany to CEIDG dokonuje rejestracji działalności gospodarczej i przesyła informację do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego (odpowiednich dla miejsca zamieszkania). Do 7 dni od czasu założenia firmy musimy dokonać zgłoszenie przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. 

KROK 3 – Urząd Skarbowy

Dla przypomnienia we wniosku o CEIDG deklaruje się formę opodatkowania. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się zostać płatnikiem VAT musimy osobiście udać się do Urzędu Skarbowego, by wypełnić druk VAT-R. Z reguły osoby zakładające poradnię dietetyczną decydują się na inną formę opodatkowania – wtedy nie ma konieczności wizyty u Urzędzie Skarbowym. Ostateczna decyzja należy do Dietetyka, ale w tym temacie warto zasięgnąć porady u księgowej. 

KROK 4 – Konto firmowe

Posiadanie konta bankowego jest obowiązkowe. Jednakże rachunek firmowy może być połączony z kontem prywatnym. 

Warto też wyrobić sobie firmową pieczątkę. Nie jest ona narzucona, ale ułatwia niektóre urzędowe sytuacje. 

 

To już wszystko! Możesz zaczynać działać. Przy planowaniu rozpoczęcia działalności gospodarczej warto sporządzić listę potrzebnych dokumentów i miejsc, które należy odwiedzić. 

 

foto freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności