WITAMINOWY NIEZBĘDNIK – WIT. E


Witamina E to nazwa dla organicznych związków chemicznych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Do tej grupy należą tokoferole i tokotrienole. Mają one plejotropowe działanie na ludzki organizm: począwszy od nawilżenia skóry, po ochronę serca i naczyń krwionośnych.Wchłanianie i stabilność

Witamina E po wchłonięciu z jelita do układu limfatycznego, dociera do krwi w postaci związanej z lipoproteinami. Wraz z krwią jest rozprowadzana po całym organizmie, przy czym 20% ogólnej ilości witaminy E jest transportowane w erytrocytach

Ludzki organizm nie potrafi syntetyzować tej witaminy, może ją jedynie magazynować. Miejsca, w których znajdziemy witaminę E to nadnercza, gruczoły ślinowe, płytki krwi, jądra oraz tkanka tłuszczowa, wątroba i mięśnie.

Tokoferole nie są stabilne – są szczególnie wrażliwe na działanie tlenu i ogrzewanie. Podczas przechowywania i przetwarzania żywności mogą występować ich znaczące straty, największe zachodzą podczas smażenia i pieczenia. 

Źródła pokarmowe

Niezwykle ważne jest zapewnienie urozmaiconej diety ze źródłami tej witaminy, ponieważ ludzki organizm nie potrafi jej samodzielnie produkować. Zapotrzebowanie na witaminę E jest zależne od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 19 lat powinni przyjmować 15 mg na dobę. Bogate w witaminę E są warzywa i owoce, a także oleje roślinne oraz orzechy. Na poniższej grafice przedstawiona jest zawartość witaminy E w przykładowych produktach.

Działanie witaminy E

Jako silny antyoksydant chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy budujące błony komórkowe przed utlenianiem. Przeciwdziała rozwojowi nowotworów dzięki detoksykacji wolnych rodników Wpływa na działanie układu immunologicznego zapobiegając procesom oksydacji. Pośredniczy również w przekazywaniu sygnałów do komórek odpornościowych.

Wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni krwinki czerwone. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym m.in. ma działanie ochronne po zawale serca.

Obniża ryzyko objawów neurologicznych oraz korzystnie wpływa na stan osób chorujących na choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Witamina E łatwo przenika przez skórę zapewniając odżywienie i elastyczność. Ponadto octan tokoferolu (ester kwasu octowego i witaminy E) jest trwałym filtrem przeciwsłonecznym, który chroni przed utlenianiem i degradacją lipidów naskórka.

Antyoksydacyjne i protekcyjne działanie witaminy E w stosunku do nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są jednym z najważniejszych składników błon komórkowych, jest jedną z jej najważniejszych funkcji. Oprócz jej dobroczynnego działania na układ sercowo-naczyniowy, świetnie sprawdza się też w kosmetyce jako tzw. witamina młodości.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności