BOBAS LUBI WYBÓR
Rozszerzanie diety dziecka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących rodziców. W większości przypadków przygoda ta rozpoczyna się od podawania papek. A gdyby tak dać dziecku wybór i postawić na samodzielność? W dzisiejszym artykule przeczytacie sporo o baby-led weaning, czyli cieszącym się coraz większą popularnością BLW.
Czym jest BLW?
BLW jest metodą karmienia dziecka i sposobem na stopniowe odstawianie od mleka mamy lub modyfikowanego. To niemowlę decyduje o tym kiedy: zacząć, jak szybko, ile i co jeść. Głównym założeniem BLW jest ominięcie etapu podawania papek. Prawidłowo zdefiniowane i wdrożone BLW obejmuje włączenie dziecka w rodzinne posiłki, gdzie wszyscy jedzą to samo, o takiej samej porze. „Bobas lubi wybór” to polska nazwa tej metody, w której to dziecko rozwija umiejętność samodzielnego jedzenia w naturalny, radosny dla niego sposób.
Dlaczego warto stosować metodę BLW?
- Od samego początku pociecha je samodzielnie, nie jest karmiona łyżeczką przez kogoś innego.
- Dziecko samo podejmuje decyzję co i jakie porcje je, dzięki czemu szybko zwiększa się gama produktów, które lubi.
- Nie zostaje całkowicie odstawione od mleka mamy bądź modyfikowanego, bobas sam decyduje kiedy jest gotowy na zredukowanie jego ilości.
- Niemowlę uczy się bezpiecznego jedzenia oraz radzenia sobie z różnymi konsystencjami pokarmu, a także zdobywa pewność siebie.
- Rodzice mogą cieszyć się przygotowywaniem prostszych, mniej skomplikowanych posiłków- nie ma potrzeby miksowania, a dziecko je to samo co reszta.
- Już od niemowlaka rozwijane są kubki smakowe i przyjemność z jedzenia.
- Jedzenie poza domem dzięki BLW staje się ogromną radością. Nie trzeba martwić się o zabranie z domu wcześniej przygotowanych słoiczków z przecierami lub prosić kelnera o ciepłą wodę, aby je podgrzać.
Kiedy rozpocząć?
Rozszerzenie diety dziecka powinno rozpocząć się w wieku 6 miesięcy. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku BLW. Podawanie niemowlętom młodszym niż 6 miesięcy stałego pokarmu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest w stanie przyswoić z niego wszystkich składników odżywczych. Poza tym takie maluchy mają małe żołądki i tylko mleko matki bądź modyfikowane jest w stanie zapewnić im zdrowy, prawidłowy rozwój.
Wprowadzanie stałego pokarmu metodą BLW jest możliwe w momencie, gdy dziecko o własnych siłach siedzi (lub jest stabilne siedząc na kolanach rodzica) oraz, gdy samodzielnie potrafi chwycić z talerza jedzenie i celnie trafić rączką do buzi.
A co, jeśli się zadławi?
Bardzo często rodzice obawiają się, że niemowlę samodzielnie jedzące stałe pokarmy, bez karmienia i użycia łyżeczki, zadławi się. Okazuje się, że przy metodzie BLW jest wprost przeciwnie! Jeśli dziecko siedzi stabilnie i dobrze radzi sobie z jedzeniem, ryzyko zadławienia maleje! Dlaczego? Bobas ma pod kontrolą to, co ma w buzi i szybciej jest świadomy „ruchu” jedzenia w ustach. Odruch wymiotny jest łatwiej wywołać karmiąc łyżeczką, ponieważ dzieci zazwyczaj przejawiają tendencję do wysysania pokarmów, a właśnie to nierzadko go uruchamia.
Wskazówki na początek przygody z BLW
1. Ponieważ dla sześciomiesięcznego dziecka posiłki mleczne nadal stanowią główne źródło pożywienia, pokarmy stałe powinny być podawane mu w momencie, gdy nie jest głodne.
2. Warto skupić się na zabawie i eksperymentowaniu z jedzeniem. Na początku nie powinno się nastawiać na to, że dziecko z chęcią będzie zjadało wszystko z podanego talerza. Będzie raczej próbować, oswajać się z nowymi produktami i… bałaganić!
3. Niemowlę powinno uczestniczyć we wspólnych posiłkach jak najczęściej jest to możliwe.
4. Należy upewnić się, że bobas jest wyprostowany i bezpiecznie siedzi w krzesełku do karmienia bądź na kolanach.
5. W pierwszych miesiącach kluczowe jest proponowanie dziecku pokarmów, które bez trudu i w bezpieczny sposób może chwycić i podnieść do buzi.
Baby-led weaning to sposób karmienia, który rozwija zmysły i zdolności motoryczne dziecka. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie zostawiać niemowlaka samego przy jedzeniu. Warto pamiętać także, że przy karmieniu łyżeczką dziecko nie jest w stanie zbadać, czym rodzic go karmi. Jedząc samodzielnie, może wypluć to, co mu nie smakuje, a taka forma jedzenia z pewnością sprawi dziecku dużo więcej radości niż karmienie tradycyjne.
Źródło:
Rapley G., Murkett T.: Bobas lubi wybór, 2008
foto: Freepik.com
Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone