DIETA KOPENHASKA


Dieta Kopenhaska, zwana również dietą trzynastodniową jest bardzo restrykcyjną i wymagającą dietą odchudzającą. Polega ona na stosowaniu z góry ustalonego jadłospisu przez dokładnie 13 dni i nie dopuszcza żadnych odstępstw od reguły.Dieta kopenhaska całkowicie wyklucza spożywanie słodyczy oraz wszelkiego alkoholu, natomiast podstawą jadłospisu są chude mięso, jajka, warzywa oraz owoce, jednak te w bardzo małych ilościach. Przez te 13 dni spożywa się dokładnie 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację. Podjadanie między posiłkami jest kategorycznie zabronione. Każde odstępstwo od reguły równoznaczne jest z przerwaniem diety i całość trzeba zaczynać od nowa. Należy jednak wypijać w ciągu dnia minimum 2 litry mineralnej wody niegazowanej, by uzyskać optymalny efekt oczyszczenia organizmu.

Podczas 13-dniowej diety kopenhaskiej trzeba ściśle przestrzegać wyznaczonych godzin posiłków - śniadanie między godziną 8:00 a 9:00, obiad między godziną 12:00 a 14:00 i kolację przed godziną 18:00.

Ze względu na niewielką ilość kalorii dostarczanych w ciągu dnia (500-900 kcal) na czas przestrzegania diety kopenhaskiej należy ograniczyć aktywność fizyczną do minimum, oraz warto sięgnąć po suplementy zawierające duże ilości witamin.

Pierwsze dni diety są niezwykle ciężkie, gdyż drastyczna zmiana sposobu odżywiania oraz zmniejszenie ilości spożywanych kalorii skutkować mogą osłabieniem i bólami głowy. Po tych pierwszych dniach objawy stają się łagodniejsze, a fakt utraty kilogramów zachęca do kontynuacji diety kopenhaskiej.


ZALETY

Największymi zaletami diety kopenhaskiej są efekty oraz krótki czas trwania diety. Według założeń dieta również oducza podjadania między posiłkami, redukuje apetyt na słodycze i wyrabia nawyk picia dużych ilości wody mineralnej.


WADY

Mimo chęci twórców, dieta kopenhaska nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych, a jej założenia są sprzeczne z aktualną wiedzą żywieniową. Mała ilość posiłków, kalorii i innych potrzebnych składników odżywczych powoduje, że dieta jest bardzo wyniszczająca dla organizmu, może prowadzić do osłabienia, zaburzeń metabolicznych i może powodować efekt jo-jo. Przez większość tygodnia na śniadanie składają się czarna kawa i kostka cukru. Takie śniadanie nie dostarcza wystarczająco energii na resztę dnia i może sprzyjać rozwojowi chronicznego zmęczenia.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności