DIETA RAW FOOD


Dieta Raw food, witarianizm (ang. surowa żywność) wyklucza te produkty, które są przetworzone i poddawane temperaturze powyżej 41-47 stopni Celsjusza.Procesy dopuszczalne w tej diecie to:kiszenie, suszenie, namaczanie i fermentowanie, czyli wszystkie te, które nie niszczą enzymów znajdujących się w pożywieniu.
Dieta zakłada również rezygnację z zup,nabiału, chleba, makaronów czy ciastek. Podstawą diety są surowe warzywa i owoce, nasiona, orzechy czy kiełki, pod warunkiem, że nie wymagają obróbki termicznej przed spożyciem (chyba że lekkiego ogrzania).
Istnieją dwie odmiany tej diety: surowa wegańska i surowa. Osoby nie stosujące diety wegańskiej dodają do swej diety surowe mleko i jego przetwory.
Wyznawcy tego sposobu odżywiania uważają, że dieta ta nie jest żadną nowością. Wszystkie organizmy żywe poza człowiekiem żywią się surowym jedzeniem. Enzymy utracone w wyniku procesów termicznych wymagają od organizmu człowieka wykorzystania własnych rezerw enzymatycznych, by spożywany pokarm został strawiony. W momencie gdy enzymy te zostają zużyte przy procesie trawienia nie wystarcza ich na obronę immunologiczną czy regenerację komórek. Przyspiesza to proces starzenia się człowieka i naraża organizm ludzki na wiele chorób.

Zalety
Rzeczywiście w wysokiej temperaturze dochodzi do niekorzystnych zmian w żywności oraz powstania szkodliwych tłuszczów trans. Zanikają witaminy, zmniejsza się przyswajalność pierwiastków, oraz wydzielają się toksyny i związki rakotwórcze. Witarianizm zapewnia wysoka dawkę istotnych składników odżywczych. Bogata jest w błonnik, witaminę C, potas czy kwas foliowy. Dostarcza również wielu antyoksydantów zwalczających wolne rodniki i odchudza.

Wady
Dieta Raw food niesie za sobą ryzyko powstania niedoborów tych składników mineralnych i witamin , które w dozwolonych produktach występują w niewielkich ilościach. Są nimi witamina B12, żelazo, cynk, wapń oraz selen. W niektórych przypadkach wysoka temperatura zwiększa przyswajalność składników odżywczych, jak np. likopenu czy beta karotenu.
Badania opublikowane w Annals of Nutrition & Metabolizm wskazują, że 30% kobiet poniżej 45 roku życia przestrzegające ściśle dietę Raw food zaobserwowały częściowy lub całkowity zanik miesiączki. Odpowiedzialny jest za to zanik tkanki tłuszczowej, która odpowiedzialna jest za produkcję estrogenów.
Kolejnym argumentem przeciw jest niemożność stosowania tej diety w chłodnym klimacie. Organizm ludzki przebywający w niskiej temperaturze potrzebuje stałej dostawy energii do ogrzania, przez co same warzywa i owoce nie wystarczają.
Witarianizm jest trudny i rygorystyczny w stosowaniu, nie wskazany kobietom w ciąży, cukrzykom,osobom z niedowagą, chorującym na osteoporozę czy anemię.
Przejście na witarianizm trwa zwykle wiele miesięcy.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności