zajawka artykułu

DZIAŁALNOŚĆ DIETETYKA

Jednym z najważniejszych elementów przygotowania się do otwarcia własnego gabinetu dietetycznego jest zgłębienie kwestii prawnych. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego! Usiądź wygodnie i skorzystaj z naszego poradnika, w którym zebraliśmy w całość wszystkie istotne informacje.

Kwestie prawne

Będziesz się z nimi spotykać na każdym kroku – zarówno podczas tworzenia swojego biznesu, a także wtedy, gdy będzie już funkcjonował. Warto dokładnie się z nimi zapoznać i upewnić, że nic Cię nie zaskoczy.

Zakładanie działalności krok po kroku.

1. CEIDG

Pierwszym krokiem, jako osoby fizycznej, jest założenie działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz zrobić to korzystając z następujących sposobów:

a) Zaloguj się do CEIDG, by wypełnić i złożyć wniosek on-line. 

Pamiętaj! W tym kroku wymagany jest podpis elektroniczny (odpowiednio przetworzony zbiór danych, które potwierdzają tożsamość konkretnego podmiotu lub prywatnego użytkownika).

b) Wypełnij wniosek on-line (bez logowania do CEIDG) i podpisz go w dowolnej gminie.

Ważne, żebyś zapamiętał numer wniosku, masz 7 dni na potwierdzenie.

c) Pobierz i złóż wniosek papierowy w gminie, która przekształci go na wniosek elektroniczny.

d) Prześlij wniosek listem poleconym do wybranej gminy. Pamiętaj, że podpis musi być potwierdzony notarialnie.

Wniosek do CEIDG oprócz danych osobowych i kontaktowych, zawiera również adres zamieszkania i wykonywania działalności oraz datę podjęcia działalności. Jeżeli jest to pierwsza działalność to razem z wnioskiem o wpis do CEIDG automatycznie zleca się nadanie numeru REGON przez Urząd Statystyczny oraz o przyznanie NIP. 

Numer REGON jest niezbędny przy kontaktach z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. 

We wniosku do CEIDG zobowiązany jesteś wpisać numer PKD (kod Polskiej Klasyfikacji Działalności). Jako dietetyk Twoim kodem PKD jest 86.90.E (pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana).

Ważna informacja: kod PKD można nadawać i/lub zmieniać w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. 

Pomyśl także o pomocy doświadczonej księgowej, która pomoże wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania oraz doradzi w kwestii przechowywania dokumentów rachunkowych. 

 

2. ZUS 

Po zaakceptowaniu wniosku CEIDG dokonuje rejestracji działalności gospodarczej i przesyła informację do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego (odpowiednich dla miejsca zamieszkania). Do 7 dni od czasu założenia firmy musisz dokonać zgłoszenie przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. 

 

3. Urząd Skarbowy

Składając wniosek o CEIDG zadeklarowałeś formę opodatkowania. W przypadku, gdy zdecydowałeś się zostać płatnikiem VAT musisz osobiście udać się do Urzędu Skarbowego, by wypełnić druk VAT-R. Z reguły osoby zakładające poradnię dietetyczną decydują się na inną formę opodatkowania, gdzie nie ma konieczności wizyty u Urzędzie Skarbowym. Ostateczna decyzja należy do dietetyka, ale w tym temacie warto zasięgnąć porady u księgowej. 

 

4. Konto firmowe

Zakładając własną działalność gospodarczą musisz posiadać rachunek bankowy, jednak konto firmowe może być połączone z kontem prywatnym. Zaopatrz się także w firmową pieczątkę. Nie jest ona narzucona, ale ułatwia załatwienie niektórych urzędowych spraw.

 

Co jeszcze musisz sprawdzić?

• przepisy sanitarne,

• przepisy dotyczące odpowiedzialności prawnej i cywilnej względem pacjentów,

• regulacje związane z ochroną danych osobowych klientów (RODO).

 

Narzędzia do układania jadłospisów i zarządzania kalendarzem wizyt

Prowadzenie własnego biznesu to ogromna odpowiedzialność i wielkie wyzwanie. Każdego dnia oprócz przyjmowania pacjentów i układania jadłospisów na dietetyka czeka jeszcze lista innych zadań do wykonania. Sięgając po nowoczesne technologie, takie jak intuicyjny program do układania jadłospisów czy kalendarz wizyt online zaoszczędzisz wiele cennego czasu!

Pracując w programie DietetykPro korzystasz z nowatorskich rozwiązań! Tutaj ułożysz najbardziej zaawansowane jadłospisy nawet w 30 minut. Cena Programu to jedyne 246 zł za rok brutto. Jeśli jeszcze nie masz DietetykPro możesz zakupić go TUTAJ

Przeczytaj recenzje i dowiedz się, dlaczego inni tak chętnie wybierają Program DietetykPro:

https://spozywo.pl/co-trzeci-dietetyk-w-polsce-wybiera-program-dietetykpro/

https://insulinoopornosc.com/recenzja-programu-dietetykpro/

 https://dietetycy.org.pl/dietetyk-pro-recenzja-programu/

 

Podczas przeprowadzania wizyty nie będziesz miał możliwości odebrania telefonu, a w tym czasie potencjalni pacjenci mogą próbować się z Tobą kontaktować. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy pozwolić im rezerwować wizyty… online! Dzięki temu zapewniasz pacjentom wyjątkowy komfort umawiania wizyt, także poza godzinami Twojej pracy. Tu pomocny okaże się DietDoctor, czyli kalendarz wizyt online i ranking najlepszych dietetyków w Polsce! Sama obecność w rankingu to sprawdzony sposób na promocję siebie i wyróżnienie na tle konkurencji, a kalendarz wizyt online ułatwia pozyskanie nowych pacjentów. Za pośrednictwem drogi mailowej dietetyk jest informowany o każdej rezerwacji, natomiast pacjent otrzymuje potwierdzenie umówionej wizyty. Z jakiegoś powodu pacjent odwołał wizytę? Spokojnie! O tym także zostaniesz poinformowany. 

 

Gdy otwierasz własny gabinet, sam sobie jesteś szefem. Przed nikim nie odpowiadasz, ale... nikt też nie wskaże Ci odpowiedniej drogi. Musisz być odpowiedzialny, konsekwentny i systematyczny w działaniach. Jesteś niezależny, bo sam wybierasz swoje godziny pracy, ale sam ze sobą się rozliczasz. Przyda się więc odpowiednia organizacji pracy. Praca na własny rachunek wymaga samozaparcia – wysokość wynagrodzenia zależy od Twojego zaangażowania, a wydajna i efektywna praca od stopnia motywacji. Miej satysfakcję z tego co robisz i już dziś spełnij marzenia o swoim własnym gabinecie.