FLEKSITARIANIZM: PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH


Fleksitarianizm w rzeczywistości jest bardziej stylem życia niż dietą. Nie ma jasno określonych zasad ani zalecanych ilości kalorii i makroskładników. Zakłada jedynie ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych. Jakie są zalety tego sposobu odżywania?


Co to jest fleksitarianizm?
Polega na minimalizowaniu spożywania produktów odzwierzęcych w codziennej diecie. Staje się coraz bardziej popularny, a jego rozwój jest wynikiem bardziej ekologicznego i świadomego podejścia do tego, co jesz. Ograniczeniu podlega spożycia mięsa, nabiału czy jaj, a w zamian wykorzystywane są alternatywne źródła białka (np. rośliny strączkowe, takie jak soczewica, fasola, ciecierzyca).


Na co zwrócić uwagę?
1. Dietę opieraj o strączki, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa.
2. Skoncentruj się na białku pochodzenia roślinnego.
3. Bądź elastyczny, od czasu do czasu do swojego planu żywieniowego włączaj mięso i produkty zwierzęce.
4. Jedz jak najmniej przetworzoną, a najbardziej naturalną formę żywności.
5. Ogranicz spożywanie cukru i słodyczy.


Korzyści
Ze względu na swój elastyczny charakter i skupienie się na tym, co należy uwzględnić w jadłospisie, a nie ograniczyć, dieta fleksitariańska jest popularnym wyborem dla osób pragnących jeść zdrowiej. Ze względu na to, że nie znajdziesz tu jasnej definicji i informacji o dopuszczalnej ilości spożywanego mięsa i produktów zwierzęcych, trudno jest ocenić, czy potwierdzone korzyści wynikające z innych diet roślinnych mają również tutaj zastosowanie. Niemniej jednak przeprowadzone badania nad dietami wegańskimi i wegetariańskimi wskazują na korzystny wpływ diet półwegetariańskich na zdrowie.


Choroby serca
Badanie przeprowadzone na 45 000 osób dorosłych w wieku powyżej 11 lat wykazało, że u wegetarian występuje aż o 32% niższe ryzyko chorób serca w porównaniu z osobami spożywającymi mięso. Badanie to dotyczyło diet ściśle wegetariańskich, dlatego trudno jest ocenić, czy fleksitarianizm będzie dawał taki sam efekt, ale ten sposób żywienia opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego i najprawdopodobniej przyniesie podobne korzyści.


Utrata wagi
Osoby opierające swoją dietę o produkty roślinne mogą stracić na wadze więcej niż osoby, które tego nie robią. Potwierdzają to badania. Wykazano, że ci, którzy stronili od mięsa w 18 tygodni, stracili ok. 2 kg więcej niż ci, którzy tego nie robili. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że weganie w porównaniu z wegetarianami i wszystkożercami tracili zbędne kilogramy najszybciej.


Cukrzyca
Cukrzyca typu 2 to globalna epidemia zdrowotna. Dieta oparta głównie na roślinach, może pomóc w jej zapobieganiu. Badanie przeprowadzone na ponad 60 000 uczestnikach wykazało, że częstość występowania cukrzycy tej choroby była o 1,5% niższa u semiwegetarian (którzy z reguły wyłączają z menu zupełnie mięso czerwone, takie jak wieprzowina i wołowina, a dopuszczają mięso białe, tj. drób i ryby) lub fleksitarian w porównaniu z niewegetarianami.


Nowotwory
Owoce, warzywa, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe zawierają składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom. Badania sugerują, że diety wegetariańskie są związane z mniejszą częstością występowania wszystkich nowotworów, ale głównie dotyczy to jelita grubego.


Dieta Flexitarian to półwegetariański styl odżywiania, który zachęca do stosowania mniejszej ilości mięsa i większej ilości pokarmów roślinnych. Nie ma konkretnych zasad ani sugestii, co czyni go atrakcyjną opcją dla osób, które chcą ograniczyć w swojej diecie produkty pochodzenia zwierzęcego, a tym samym uchronić ziemię przed katastrofą ekologiczną. Warto wspomnieć, że aktualnie produkcja żywności odpowiada za około 26% emisji gazów cieplarnianych. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa podała natomiast, że aż 18 p.p (punktów procentowych) stanowi produkcja mięsa.Źródło:
Orlich MJ i in. (2015) Vegetarian dietary patterns and the risk of colorectal cancers. JAMA Intern Med 175:767–776
Tonstad S i in. (2009) Type of vegetarian diet, body weight, and prevalence of type 2 diabetes. Diabetes Care 32:791–796
Yessenia Tantamango-Bartley i in. (2012) Vegetarian diets and the incidence of cancer in a low-risk population
Gabrielle M Turner-McGrievy i in. (2015) Comparative effectiveness of plant-based diets for weight loss: a randomized controlled trial of five different diets
Ru-Yi Huang i in. (2016) Vegetarian Diets and Weight Reduction: a Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials
Yoko Yokoyama i in. (2014) Vegetarian diets and blood pressure: a meta-analysis
Foto: freepik.comCopyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności