PACJENT NA DIECIE,CZYLI SKUTECZNA MOTYWACJA


Przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, kiedy postanawia coś zmienić. Dziedziny są różne – jedni planują wyruszyć w podróż, zmienić mieszkanie lub pracę. Oprócz rzeczy materialnych zastanawiają się również nad wprowadzeniem modyfikacji związanych z życiem lub wyglądem. Często wynika to z samopoczucia lub niekiedy wpływu otoczenia. Najczęściej większość osób postanawia zmienić tryb swojego życia oraz nawyki żywieniowe.

Przejście na dietę, dostosowanie się oraz przetrwanie w swoim postanowieniu ,dla jednych jest nie lada wyzwaniem. Początkowo jest zapał, ale zazwyczaj słomiany. Z dnia na dzień postanowienie maleje, a motywacja całkowicie zanika. Wszystko zależy od charakteru, otoczenia oraz…umysłu  Twojego pacjenta. Przychodzi taki dzień u większości osób, kiedy następuje rezygnacja. Dowiedz się jakie są sposoby na motywację pacjentów w dążeniu do celu oraz osiągnięcie sukcesu w dietetycznym postanowieniu.

 

Dieta dla wielu ma jeden synonim - wyrzeczenie! Oczywiście jest to prawda, dlatego motywacja oraz silne i pewne postanowienie jest najbardziej pożądane. Kiedy pacjent dojdzie do wniosku, że to jest ten moment musisz przeanalizować z nim kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim podejście do wyzwania musi być na poważnie. Nie ma nic gorszego jak lekkie powiedzenie sobie od jutra zacznę… Dieta wiąże się nie tylko ze zmianą nawyków żywieniowych, ale również z pewnymi ograniczeniami oraz ćwiczeniami. Dlatego na wstępie musisz zainteresowanemu jasno określić cele oraz plan działania. Powinien szczerze odpowiedzieć na pytanie: po co potrzebuje diety? Ile chce schudnąć? O jakie sylwetce marzy? 

 

Jasno sprecyzowane cele są początkiem Waszego wspólnego sukcesu. Kolejny etap przygotowania polega na określeniu planu działania. Ustal z pacjentem konkretnie kiedy powinien robić zakupy - jest to kolejna motywacja. Zapewne zastanawiasz się dlaczego? Nie możesz dopuścić do sytuacji, kiedy lodówka osoby, która jest na diecie jest pusta. Chwila słabości nastąpi bardzo szybko- głód doskwiera, a pacjent od pewnego czasu ogranicza swoje menu, więc pokusa zamówienia pizzy pojawi się prędko, a cały Wasz wysiłek pójdzie na marne.

 

Zapewne dojdzie do sytuacji, kiedy Twój pacjent straci chęci do regularnych ćwiczeń. Jest kilka sposobów, aby zwiększyć jego zapał. Wszystko zależy od tego czy będzie ćwiczyć na siłowni czy w swoim domowym klubie fitness. Pierwsze rozwiązanie jest o tyle łatwiejsze, ponieważ jest w grupie ćwiczących osób i sama ich obecność działa już pobudzająco. Dodatkowo jest grono specjalistów, z którymi może porozmawiać oraz usłyszeć cenne rady, które na pewno będą silnym dopingiem.

 

W domu czeka już więcej pokus. Pacjent przypomni sobie, że ma bardzo ciekawą książkę do przeczytania lub zaległy film do obejrzenia. W taki przypadku zaproponuj, żeby ćwiczył z bliską osobą. Będzie na pewno łatwiej osiągnąć wyznaczony cel, ponieważ żadna ze stron nie będzie chciała pokazać swojej słabości ani się poddać. Innym rozwiązaniem, które możesz zaproponować są dostępne w internecie filmy z ćwiczeniami! Instruktor czy trener wirtualnie ćwiczy razem z Twoim pacjentem,wspiera go oraz tłumaczy, dlaczego te ćwiczenia są ważne i gwarantuje, że na pewno da radę. Pamiętaj: uświadamiaj go, że nie musi ćwiczyć codziennie - liczy się jedynie systematyczność w działaniu. Regularne ćwiczenia na pewno przyczynią się do zrzucenia zbędnych kilogramów.

 

Diety nie należy ukrywać w towarzystwie, wręcz należy wszystkich poinformować o swoim wyzwaniu. Wszyscy znajomi powinni również wspierać oraz motywować osoby, które są na diecie, a nie częstować je smakołykami, których nie mogą jeść. Zaproponuj, żeby Twój pacjent rozmawiał z nimi jak najczęściej , niech mówi o swoim planie treningowym, o tym co je i jak się czuje. Im częściej będzie wypowiadać się na głos, tym bardziej będzie przekonany do tego co robi. Niech uwierzy w siebie, a może przekona innych do swoich zdrowych nawyków.

Kiedy rozpoczynasz dietę u swojego pacjenta zaproponuj zrobienie zdjęcia. Po upływie określonego czasu sam zobaczy efekty! Dodatkowo może też kupić sobie o rozmiar mniejsze spodnie czy bluzkę. Czeka go niesamowita satysfakcja kiedy bez problemu się w nie zmieści.

 

Dieta jest niesamowitym ograniczeniem oraz prawdziwym egzaminem silnej woli pacjentów, powtarzaj im jednak, że jedzenie nie jest ich wrogiem, ale brak motywacji i ćwiczeń już tak.  Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności