DIETA WEIGHT WATCHERS


Dieta Strażników Wagi (ang. Weight Watchers) to jeden z najpopularniejszych, nowoczesnych modeli żywieniowych. Pozwala na redukcję masy ciała bez zbędnych wyrzeczeń, bez liczenia kalorii, z wykorzystaniem spersonalizowanego systemu punktowego produktów spożywczych. Na czym dokładnie polega WW?


Punkty za jedzenie

Program WW został stworzony w Stanach Zjednoczonych w 1963 roku. Przez lata twórcy sukcesywnie przebudowywali założenia i metodę punktową tej diety. W 2015 roku uruchomiony został system SmartPoints, który przypisuje różne wartości punktowe do produktów spożywczych na podstawie zawartości kalorii, tłuszczów, białka i węglowodanów. Na podstawie danych osobowych, takich jak wzrost, wiek, płeć i cele związane z utratą wagi, każda osoba rozpoczynająca dietę otrzymuje określoną liczbę punktów, które może wykorzystać w ciągu dnia. Nie ma produktów zabronionych, należy jedynie trzymać się ustalonych dziennych punktów, aby osiągnąć pożądaną wagę. Zdrowsza żywność ma mniej punktów niż ta niezdrowa, taka jak słodycze, chipsy i napoje gazowane.

Pączek, który ma 230 kcal to 10 SmartPoints, a jogurtu z jagodami i granolą (również 230 kcal) to tylko 2 SmartPoints. Warto wspomnieć, że ponad 200 produktów spożywczych ma zerową punktację. Twórcy podają, że to ułatwia pracę dietetykom, ponieważ żywność o zerowym punkcie nie musi być ważona, co zapewnia większą swobodę podczas planowania posiłków i przekąsek. Zalicza się tutaj m.in. jajka, kurczaka bez skóry, ryby, fasolę, tofu i beztłuszczowy jogurt naturalny, a także wiele innych wysokobiałkowych i niskokalorycznych produktów spożywczych.

Produkty o wyższej zawartości białka otrzymują niższą wartość punktową, podczas gdy żywność o wyższej zawartości cukru i tłuszczów nasyconych otrzymuje wyższą liczbę punktów.

Warto wspomnieć, że część SmartPoints, które nie zostaną wykorzystane w ciągu dnia, automatycznie znajdą się w „banku tygodniowych punktów SmartPoints”. Oznacza to, że w innych dniach będzie można spożyć więcej. Maksymalnie mogą to być 4 SmartPionts w tygodniu.


Dozwolone i zabronione produkty

Chociaż system punktów WW kładzie nacisk na nieprzetworzoną żywność, to w diecie Strażników Wagi nie ma produktów zabronionych. Oczywiście zachęca się do zdrowych wyborów, ale członkowie mogą wybierać to, co pozostaje w ramach dziennego przydziału punktów SmartPoints.


Utrata wagi

WW stosuje naukowe podejście do odchudzania, podkreślając znaczenie kontroli porcji, wyborów żywieniowych i powolnej, konsekwentnej utraty wagi. W przeciwieństwie do wielu modnych diet, które obiecują nierealistyczne rezultaty w krótkim czasie, WW wyjaśnia członkom, że powinni spodziewać się utraty od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Kontrolowane badanie z udziałem ponad 1200 otyłych dorosłych wykazało, że uczestnicy, którzy przez rok przestrzegali programu WW, stracili znacznie więcej na wadze niż ci, którzy otrzymali jedynie zalecenia żywieniowe.


Aplikacja WW

Do programu można dołączyć na stronie internetowej Weight Wachers. Dostęp do aplikacji, którą pobiera się na telefon, jest płatny, a obecnie istnieje jedynie angielska wersja. WW zapewnia członkom bazę danych zawierającą ponad 4000 przepisów. Większość z nich przygotowuje się na podstawie świeżych, pełnowartościowych produktów spożywczych, chociaż dostępne są również przepisy np. na desery.


Zalety

System SmartPoints zachęca członków do podejmowania mądrych i zdrowych wyborów. Pozwala cieszyć się ulubionymi potrawami, o ile mieszczą się w przydzielonych im dziennych punktach. W przeciwieństwie do diet, które zabraniają pewnych pokarmów, WW pozwala użytkownikom na większą swobodę. Oznacza to, że członkowie mogą wyjść na kolację lub wziąć udział w przyjęciu, nie martwiąc się, czy serwowane jedzenie będzie pasować do ich planu żywieniowego. WW podkreśla kontrolę porcji i znaczenie aktywności fizycznej, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu (za aktywność fizyczną doliczane są dodatkowe punkty, które można „wydać” na jedzenie). Kolejną zaletą programu jest to, że zapewnia on członkom duży system wsparcia – całodobowe rozmowy na czacie i ogromna społeczność online.


Wady

Aby postępować zgodnie z programem, należy śledzić powiązane z żywnością SmartPoints - które trzeba sprawdzać każdego dnia. To żmudne i czasochłonne zadanie może być dla niektórych przeszkodą. Innym potencjalnym minusem jest to, że dla niektórych osób może to być zbyt drogie – aplikacja jest płatna. Ponadto program WW może być zbyt łagodny dla tych, którzy mają problemy z samokontrolą. Dlaczego? Ponieważ teoretycznie członkowie mogą zdecydować się na spożywanie pokarmów bogatych w cukier i ubogich w składniki odżywcze i nadal nie przekraczać ustalonej liczby punktów SmartPoints.


WW to popularny program odchudzania, który każdego roku przyciąga setki tysięcy nowych członków. Jego elastyczny, punktowy system przemawia także do wielu dietetyków i podkreśla znaczenie zdrowego stylu życia. Badania wykazały, że WW jest skutecznym sposobem na utratę wagi bez efektu jojo.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności