JOGURT – PRZYJACIEL ZDROWIA I URODY


Jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, z którego pomocą można stworzyć najróżniejsze potrawy świata. Oprócz walorów smakowych posiada wiele właściwości zdrowotnych i upiększających. Co powinien zawierać w składzie? Jak wpływa na organizm i w jaki sposób nas upiększa? 


Jogurt i jego skład


Jogurt to napój fermentowany, który jest bardzo popularny na całym świecie i znany od tysięcy lat. Spożywany najczęściej sam lub jako dodatek do potraw.
Otrzymywany jest z mleka:

  • pełnego
  • częściowo odtłuszczonego
  • całkowicie odtłuszczonego
  • regenerowanego z proszku
  • zagęszczonego z proszku


Mleko wraz z odpowiednimi bakteriami powoduje fermentację cukru mlecznego (laktozy), czego efektem jest zgęstnienie całej masy produktu. Dodatkowo w procesie tym powstaje naturalny konserwant, jakim jest kwas mlekowy, powstały z przetworzenia przez bakterie cukru.

Do najczęściej stosowanych bakterii jogurtowych należy Lactobacillus delbrueckii, acidophilus, Bifidobacterium czy Streptococcus thermophilus.

Różnice w smaku oraz konsystencji, jakie można rozpoznać w dostępnych na rynku jogurtach, są zależne właśnie od rodzaju szczepu bakterii.

Wybierając jogurt, należy skupić się przede wszystkim na składzie:


Mleko naturalne bakterie jogurtowe = jogurt


Warto wiedzieć, że zaleca się unikanie mleka w proszku ze względu na zawartość oksysteroli, które w nadmiarze są toksyczne dla komórek śródbłonka i mięśni gładkich tętnic, powodując miażdżycę. Poza tym sypka forma mleka dostarcza o wiele więcej kalorii niż pełne mleko. Dodatkowo badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że spożywanie mleka w proszku przyczynia się do rozwoju nowotworu skóry i piersi.


Czy jogurt owocowy jest zdrowy?


Jest najmniej zdrowy. Taki jogurt zawiera mnóstwo cukru i to w różnej postaci np. syropu glukozowo-fruktozowego, odpowiedzialnego za zaburzenia metaboliczne organizmu. Jogurty owocowe mogą też zawierać sztuczne słodziki, takie jak aspartam – niezalecany dzieciom i kobietom w ciąży przez zawartość metanolu i zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Jeżeli przyjdzie ochota na taki produkt, lepiej do jogurtu naturalnego dodać owoce, orzechy lub naturalny sok.


Jogurt grecki czy naturalny?


Wszystko zależy od tego, czego konsument oczekuje od produktu. Jogurt grecki zawiera więcej białka i tłuszczu w porównaniu do naturalnego. Dodatkowo jego konsystencja jest o wiele bardziej gęsta. Należy jednak czytać skład zawarty na opakowaniu, ponieważ jogurty naturalne mogą mieć informację, że produkt jest o wyższej zawartości białka lub tłuszczu. Pod kątem wartości odżywczych oba produkty mogą być bardzo do siebie podobne, a więc wybór zależy od tego, który bardziej nam smakuje.
Od 2015 roku trwa dyskusja dotycząca nazwy: czy jogurt ma być „grecki” czy „typu greckiego”. W 2016 roku Komisja Europejska ustaliła, że określenie „grecki” może być stosowane wyłącznie dla jogurtów wyprodukowanych w Grecji, natomiast prawodawstwo unijne oraz polski nie definiuje nazwy „typu greckiego” lub „stylu greckiego”. Niezgodność trwa do dziś.


Wpływ jogurtu na organizm


Oprócz białka, witamin z grupy B, wielu składników mineralnych jogurt dostarcza jelitom cenne bakterie – Lactobacillus, które budują odpowiedni stan mikrobioty jelitowej. Niestety, większość z nich nie dociera do jelit, ponieważ ginie w żołądku pod wpływem kwasu solnego. Te, którym udało się dotrzeć niwelują wzdęcia, odbudowują florę bakteryjną jelit i tym samym chronią odporność całego organizmu. Często można się spotkać z określeniem, że jogurt to naturalny probiotyk. To prawda. Jako produkt fermentowany ma działanie probiotyczne, dlatego jest zalecany w trakcie i po antybiotykoterapii. Jogurty pomagają również w schorzeniach takich jak zaparcia, biegunki, niestrawność czy nadkwaśność żołądka. Mimo tylu zalet umiar w ich konsumpcji jest wskazany. Zbyt częste spożywanie może prowadzić do obciążenia nerek i sprzyjać miażdżycy, ze względu na dużą ilość wapnia na 100 gramów produktu.


Sprawdzony domowy kosmetyk


Jogurt to przede wszystkim źródło kwasu mlekowego, odpowiadającego za rozpuszczenie martwych komórek skóry. Dzięki takiemu działaniu świetnie sprawdzi się jako naturalny peeling skóry. Dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzmarszczkowe i nawilżające, dlatego regularne stosowanie w formie maseczek sprawi, że cera będzie wyglądała o kilka lat młodziej. Również stosowany jest w przypadku nadmiernego opalania, działając kojąco i regenerująco na skórę. Jogurt to popularny produkt do walki z trądzikiem i przebarwieniami ze względu na zawartość w składzie wspomnianego wyżej kwasu mlekowego. Do wykonania maseczki jogurtowej najlepiej wybrać „jogurt grecki” ze względu na gęstą i zwartą konsystencję (zbyt rzadki może po prostu spłynąć z twarzy).Jogurt jest pełnowartościowym produktem, który powinien nam towarzyszyć każdego dnia w rozsądnej ilości. Warto pamiętać o tym, by na zakupach zawsze przeczytać i przeanalizować etykietę. Dobry jogurt musi zawierać odpowiednią ilość dobroczynnych bakterii oraz długi termin przydatność – im krótszy, tym liczba bakterii probiotycznych jest mniejsza. Jeżeli w składzie oprócz mleka i żywych kultur bakterii pojawi się inny składnik np. mleko w proszku, lepiej kontynuować poszukiwania w celu odnalezienia dobrego jakościowo jogurtu.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności