WSZYSTKO O HERBATACH, CZYLI WŁAŚCIWOŚCI, RODZAJE I KORZYŚCI ZDROWOTNE
WSZYSTKO O HERBATACH, CZYLI WŁAŚCIWOŚCI, RODZAJE I KORZYŚCI ZDROWOTNE
Herbata jest drugim najczęściej spożywanym napojem na świecie, zaraz po wodzie. Powstaje poprzez zalanie gorącą wodą liści rośliny o nazwie Camellia sinesis, a jej smak różni się w zależności od miejsca zbioru, uprawy i procesu przetwarzania. Nazwa ta określa także napary z ziół i suszu owocowego. Herbata zawiera znaczącą ilość katechin, czyli związków pełniących rolę przeciwutleniaczy, a ich najwyższe stężenie występuje w herbacie czarnej, białej i zielonej. Napar zawiera również teinę, garbniki, liczne składniki mineralne oraz witaminy takie jak: A, B2, C, E oraz K. Spożywanie herbaty to nie tylko chwila relaksu, ale też wsparcie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Właściwości zdrowotne herbaty:
usuwa wolne rodniki
zmniejsza uszkodzenia komórek,
minimalizuje ryzyko chorób serca,
reguluje ciśnienie krwi,
obniża poziom złego cholesterolu „LDL”,
zmniejsza ryzyko udaru,
reguluje poziom cukru we krwi,
łagodzi podrażnienia skóry,
poprawia koncentrację,
zmniejsza uczucie stresu,
dodaje energii,
regeneruje organizm.
Herbata gości w Europie od XVII w., a do Polski dotarła w darach przywiezionych prosto z Francji. Najpierw napar był pity wyłącznie na dworze królewskim, następnie przez szlachtę, a wraz z upływem lat trafił do kawiarni, restauracji i wszystkich domów w całym kraju. Najbardziej popularną i najczęściej spożywaną jest herbata czarna. Zawiera dużą ilość garbników, które nadają charakterystycznej cierpkości napoju oraz pełnią funkcje antyoksydacyjne. Do pozostałych znanych herbat należą: biała, zielona, czerwona oraz ulung (niebieska).
W przygotowaniu naparu z herbaty najważniejszy jest sam proces parzenia. To od niego zależy, jak napój będzie wyglądał i smakował. Nie z każdej odmiany otrzyma się identyczną ilość dobroczynnych związków, a różnice te będą wynikać z rodzaju herbaty, czasu parzenia i temperatury wody.
Czas parzenia i temperatura wody:
czarna: 2-3 minuty, 95 °C
biała: 2-5 minut, 75-85 °C
zielona: 1-3 minut, 60-85 °C
czerwona: 1-3 minut, 95-98 °C
ulung: 1-2 minuty, 90-95 °C
Gdy za oknem chłód, dzień jest coraz krótszy, a liście powoli opadają z drzew to znak, że jesień zawitała do nas na dobre. Nic w tym czasie nie sprawdzi się tak dobrze, jak aromatyczna, gorąca herbata. To dzięki niej można rozgrzać organizm od środka i cieszyć się ciepłem, które oddaje. Do uzyskania najlepszego efektu należy wzbogacić napar o kilka zdrowych, pachnących jesienią składników:
Goździki — wspomagają pracę wątroby, działają przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, zawierają sporo witamin i minerałów (A, D, E, K, z grupy B, potas, mangan, cynk i wapń), są bogate w przeciwutleniacze, szczególnie w eugenol, który zmniejsza stres oksydacyjny.
Kurkuma — działa przeciwzapalnie, zawiera silny przeciwutleniacz (kurkuminę), obniża ryzyko chorób serca, przyczynia się do śmierci komórek rakowych oraz zmniejsza przerzuty nowotworu, wspomaga leczenie Alzheimera i artretyzmu, wykazuje działanie antydepresyjne.
Kardamon — obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, działa moczopędnie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, zawiera dużo antyoksydantów, wspomaga trawienie i leczenie wrzodów, poprawia oddychanie i zużycie tlenu (przy aromaterapii).
Cytrusy — bogate w witaminy i związki roślinne (witamina C, z grupy B, fosfor, magnez, miedź, potas oraz kilkadziesiąt odmian flawonoidów, karotenoidów i olejków eterycznych), są dobrym źródłem błonnika, zmniejszają ryzyko występowania kamieni nerkowych, poprawiają pracę serca.
Suszone jabłka — zachowują sporo składników odżywczych i mikroskładników po wysuszeniu owoców, zawierają dużo węglowodanów o niskim IG (dobra przekąska dla sportowców i diabetyków), bogate w błonnik, polifenole, potas, sód i żelazo.
Imbir — zawiera związek bioaktywny, jakim jest gingerol (o silnym działania przeciwzapalnym i przeciwutleniającym), niweluje wiele form nudności (zwłaszcza porannych), wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza przewlekłą niestrawność i ból menstruacyjny.
Miód — o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, regeneruje rany (tkanki), zawiera mnóstwo fitoskładników, działa antyseptycznie i przeciwgorączkowo, bogaty w witaminy i minerały, wyrównuje ciśnienie krwi, odżywczy (szczególnie w anemii, niedożywieniu i osłabieniu), wspomaga pracę serca i zapobiega miażdżycy, łagodzi stany depresyjne.
Gorzka czekolada — zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i stanów zapalnych, obniża ciśnienie krwi, poprawia profil lipidowy, wykazuje działanie antydepresyjne, chroni przed rozwojem demencji, zawiera dużo magnezu (około 500 mg/100 g), wapń, żelazo, potas oraz witaminę E, PP i z grupy B.
Cynamon — obniża poziom cukru we krwi (skutecznie zmniejsza insulinooporność), bogaty w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, działa antybakteryjnie i przeciw drobnoustrojom, znacząco poprawia smak i zapach posiłków, wspomaga infekcje skórne i pobudza wytwarzanie estrogenów.
Chili — zawiera mnóstwo cennych witamin i minerałów (witamina C i A, magnez, miedź, żelazo, potas), poprawia krążenie krwi, działa przeciwzakrzepowo i przeciwbólowo, obniża poziom cholesterolu we krwi, skutecznie oczyszcza drogi oddechowe, przyspiesza przemianę materii.
Lukrecja — niweluje zgagę, objawy refluksu, zmniejsza uderzenia gorąca, łagodzi kaszel i ból gardła oraz infekcje bakteryjne, zawiera związek bioaktywny, którym jest glicyryzyna (o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych), zmniejsza objawy menopauzy, podnosi ciśnienie krwi.
Żurawina — niezastąpiona w leczeniu dróg moczowych (zakwasza mocz, prowadząc do zabicia bakterii w pęcherzu), o właściwościach bakteriobójczych, bogata w witaminy i minerały (A, C, E, selen, sód i potas) oraz składniki bioaktywne (sterole, luteina, antocyjany, polifenole).
Na jesienne wieczory równie dobrze sprawdzą się napary z owoców i ziół, takie jak: herbata malinowa, lipowa, z dzikiej róży czy czarnego bzu ze słodkim dodatkiem konfitury malinowej, pigwowej lub śliwkowej. Propozycje jesiennych składników można mieszać i łączyć według uznania.
Negatywne działanie herbaty
Herbata spożywana w nadmiarze wykazuje negatywne skutki w organizmie ze względu na zbyt wysoką zawartość fluoru i glinu. Do niebezpiecznej sytuacji dla zdrowia dochodzi w momencie przekroczenia norm rekomendowanych przez WHO. Należy uważać również na występującą w niej kofeinę (teinę), ponieważ nadmiar, tak ja w przypadku kawy, powoduje rozdrażnienie, uczucie niepokoju, a nawet uzależnienie fizyczne.
Chcesz się dowiedzieć, jakie wartości i składniki odżywcze zawiera Twoja ulubiona jesienna herbata? Wypróbuj profesjonalny program do układania diet DietetykPro, w którym odnajdziesz wszystkie niezbędne produkty do stworzenia idealnego, rozgrzewającego naparu. Przekonaj się, jak wiele dobrego zawiera gorąca jesienna herbata Demo DietetykPro
Nie jesteś dietetykiem? Wejdź na stronę DietDoctor i znajdź odpowiedniego specjalistę w Twojej okolicy.
Copyright 2025 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone
Code & Design by
Strona wykorzystuje cookie
Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności
Copyright 2025 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone