TYCIE W CIĄŻY JEST NIEUNIKNIONE?


Ciąża to wyjątkowy stan ze względu na to, że każda kobieta przechodzi go zupełnie inaczej. Niektóre przyszłe mamy czują się świetnie, są pełne energii i każdego dnia mogą przenosić przysłowiowe góry, chętnie dzielą się z innymi swoimi przeżyciami. Jest też grupa mam, które znoszą całą ciążę odrobinę gorzej. Są bez energii oraz wszystkim się martwią i przejmują.

Są jednak dwie sytuacje, które zbliżają je do siebie: zarówno te energiczne i te odrobinę słabsze z niecierpliwością oczekują narodzin swojego maleństwa oraz walczą z niechcianym przybieraniem na wadze. Większość z nich zadaje sobie pytanie, dlaczego tycie w ciąży jest nieuniknione i czy można skutecznie zapanować nad wzmożonym apetytem.

Ciąża i dodatkowe kilogramy to tak naprawdę dwa wspólne elementy. Każda z kobiet reaguje na ten proces zupełnie inaczej, ponieważ zależy on od wielu czynników. Na wzrost masy ciała wpływa przede wszystkim waga sprzed ciąży. Normą jest, że panie, które zmagały się z nadmiernymi kilogramami przed, mogą bardziej odczuć ich przyrost w ciąży.

Inny czynnik to również wiek przyszłej mamy, a konkretnie jej metabolizm. Każdy z nas wie, że im jesteśmy starsi, tym gorzej nasz metabolizm pracuje, co przekłada się na sylwetkę. 

Innym powodem jest waga dziecka (być może jest niewielka, ale zawsze to są dodatkowe kilogramy, średnio od 2 do 4), oraz zmiany które zachodzą w całym ciele kobiety. Zwiększona waga to również łożysko, powiększona macica, płyn owodniowy, zwiększona objętość płynów ustrojowych i krwi, duże piersi oraz tkanka tłuszczowa. Należy jednak pamiętać o zdrowym odżywianiu.

Ciąża to stan, w którym kobieta powinna dbać o siebie i dziecko. Nie można za bardzo sobie pofolgować z ilością przyjmowanego jedzenia, ponieważ wszyscy specjaliści alarmują i przestrzegają : nadwaga w ciąży jest niebezpieczna i wiąże się z ryzykiem zarówno dla mamy jak i noworodka. 

Najważniejszy jest pierwszy trymestr ciąży, ponieważ dodatkowe kilogramy rozkładają się na budowę ciała i nie mają jeszcze nic wspólnego z wagą dziecka. Kobiety, które tyją więcej w pierwszych miesiącach, po ciąży mają problem z zrzuceniem zbędnych kilogramów. Waga w trakcie ciąży jest bardzo ważną informacją, dlatego podczas wizyt u lekarza każda z przyszłych mam jest regularnie ważona i mierzona. 

Jeśli przyszła mama jest świadoma i chce szczególnie zadbać o zdrowie swoje i malucha, powinna zwracać uwagę na jakość spożywanych posiłków, a nie ich ilość. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma to wpływ na ich samopoczucie oraz rozwój dziecka. Dieta powinna być bogata w wysokiej jakości składniki odżywcze.

Wskazane są owoce oraz warzywa, produkty zbożowe, nabiał, ryby czy mięso. Nie jest wskazane spożywanie surowego mięsa oraz owoców morza, a także mleka niepasteryzowanego oraz wszystkich produktów z niego wytworzonych. Większość specjalistów uważa, że produkty nieugotowane są źródłem bakterii i mogą zaszkodzić dziecku.

 Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności